Wiadomości

Jul 4, 2024
Ogólnopolski protest mediów w sprawie nowelizacji ustawy o prawie autorskim

W czwartek rano ruszyła akcja protestacyjna mediów. Zaangażowanych w nią jest kilkaset redakcji i organizacji dziennikarskich.
Ponad 350 mediów z całej Polski, Izba Wydawców Prasy, Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców Repropol, Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych, Stowarzyszenie Gazet Lokalnych oraz Stowarzyszenie Mediów Lokalnych apelują do polityków o wprowadzenie poprawek, które wzmacniają wydawców w negocjacjach z big techami, m.in. Googlem, Metą czy Microsoftem dotyczących wynagrodzeń za wykorzystywane przez nich treści.

 

Pod koniec czerwca Sejm odrzucił proponowane przez wydawców i dziennikarzy poprawki, teraz nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych trafiła do Senatu, który zbiera się w tej sprawie na posiedzeniu 10 lipca.

Protest jest widoczny w publikacjach redakcyjnych, w programach informacyjnych, wywiadach oraz w social mediach najważniejszych mediów w Polsce. Organizatorzy przygotowali apel, pod którym podpisali się przedstawiciele większości mediów w Polsce. Pełna jego treść znajduje się w poniższym artykule:Poniżej zaledwie ułamek tekstów, jakie w ostatnich latach opublikowała Wirtualna Polska. Bez wolnych niezależnych mediów te afery i informacje nie zostałyby ujawnione:

Jak Łukasz Mejza postanowił zarobić na cierpieniu

Klub milionerów 2023. Prawie pół miliarda złotych dla 90 ludzi "Dobrej Zmiany"

Jak minister z bratem ponad 140 hektarów upolowali

Ujawniamy. Oto majątek Mateusza i Iwony Morawieckich

Donald Tusk jak Mateusz Morawiecki. Też przepisał majątek na żonę

Ujawniamy. Samowola i tysiące sztuk bydła na nielegalnych fermach "króla wołowiny"

Piekło u zakonnic. Bicie, wiązanie, zamykanie w klatce. Horror dzieci w DPS pod Krakowem

źródło:wp.pl