Wiadomości

Oct 5, 2021
Rzecznik MZ o spotkaniu z medykami. Andrusiewicz: nie liczyłbym, że dzisiaj wypracujemy porozumienie.

We wtorek (5 października) przyszedł czas na piąte spotkanie protestujących medyków z przedstawicielem MZ. Jak stwierdził rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, może rozpocząć się wypracowywanie porozumienia.
5 października w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęło się kolejne, piąte tym razem spotkanie medyków z ministrem Piotrem Bromberem.Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz podczas briefingu prasowego zaznaczył, że MZ zamierza przedstawić protestującym propozycje rozwiązań
- Liczymy, że dzisiaj rozpoczniemy wypracowywanie porozumienia. Ubiegając wszelkie pytania, nie liczyłbym, że dzisiaj to porozumienie wypracujemy - podkreślił rzecznik

Rzecznik o spotkaniu z medykami

W Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie rozpoczęło się kolejne spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

Rzecznik MZ podczas briefingu prasowego przed CPS "Dialog" podkreślił, że resort przedstawi protestującym kolejne propozycje rozwiązań i liczy na osiągnięcie porozumienie.

- Przedstawiamy dzisiaj kolejne punkty do rozmów. Przedstawiamy pewne propozycje rozwiązań, chociażby w zakresie wzrostu wynagrodzenia w przyszłym roku - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że "w tej chwili omawiana jest lista zawodów medycznych i niemedycznych do minimalnego wynagrodzenia". "Minimalne wynagrodzenie już raz zostało ustalone, negocjujemy nad nim dalej, jak ustalić to wynagrodzenie na najbliższe lata i tak naprawdę to tu jest największy punkt sporu" - wskazał.Resort nie zgadza się na wszystko

Zaznaczył, że strona rządowa nie może zgodzić się na wzrost nakładów w cztery miesiące o 100 mld zł. "Na pewno nie możemy się zgodzić na wzrost nakładów w cztery miesiące o 65 mld zł. I liczymy, że z tymi brzegowymi warunkami druga strona zejdzie w stronę kompromisu" - dodał.

- Liczymy, że dzisiaj rozpoczniemy wypracowywanie porozumienia. Ubiegając wszelkie pytania, nie liczyłbym, że dzisiaj to porozumienie wypracujemy. Liczę, że zaczniemy to porozumienie wypracowywać, to jest istota tego dzisiejszego spotkania - podkreślił rzecznik.

Jak mówił, "jeśli dwie strony siedzą przy stole i rozmawiają, to zawsze istnieje pole do kompromisu". "I na ten kompromis liczymy" - dodał.

źródło: rynek zdrowia.pl