Wiadomości

Sep 14, 2021
Transformacja cyfrowa – rozszerzona rzeczywistość w branży farmaceutycznej

Coraz więcej firm z najróżniejszych, czasem bardzo odległych od siebie branż, w ramach procesów transformacji cyfrowej inwestuje w technologie rozszerzonej rzeczywistości, adaptując je do swoich potrzeb. Testy oraz przeprowadzane z sukcesami wdrożenia udowadniają z jednej strony głębokie zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania, a z drugiej ich skuteczność i pozytywny wpływ na działalność przedsiębiorstw. Przykładem jest Polpharma, która z powodzeniem wykorzystuje okulary Microsoft HoloLens 2 na linii produkcyjnej w obszarze wdrażania nowych pracowników oraz bezpiecznych prac technicznych związanych z obsługą maszyn. 

Dzięki "dodatkowemu zmysłowi", w który wyposażeni zostali pracownicy firmy, udało się nie tylko usprawnić proces zdalnego przygotowania do pracy, ale także zapewnić najwyższe bezpieczeństwo w trakcie prac technicznych.Polpharma wyznacza standardy cyfryzacji branży farmaceutycznej.

Polpharma jest przykładem jednej z najbardziej zaawansowanych cyfrowo firm w polskim sektorze farmaceutycznym. Już w 2019 roku wspólnie z Microsoft spółka rozpoczęła szeroko zakrojoną transformację cyfrową, modernizując środowisko komunikacji i pracy w modelu hybrydowym. Wykorzystuje do tego Microsoft Teams, sztuczną inteligencję (ang. Artificial Intelligence, AI) czy świat podłączonych czujników w ramach Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT).

"Sukcesywnie, krok po kroku, wprowadzamy nowe technologie i zaawansowaną analitykę danych do procesów biznesowych organizacji. Realizowany od kilku lat plan, szczególnie zaprocentował w czasie pandemii i tylko nas utwierdził oraz wzmocnił w jego realizacji" – mówi Łukasz Krause, Dyrektor IT w Polpharmie.
bEBxIwdj

Celem trwającej od tamtej pory współpracy jest m.in. cyfryzacja procesów przemysłowych w całym łańcuchu wartości produkcji w oparciu o analitykę danych czy mechanizmy AI oraz tworzenie nowoczesnego miejsca pracy przy wykorzystaniu narzędzi do zdalnej współpracy. Do listy wykorzystywanych z powodzeniem technologii dołączyła także Rozszerzona Rzeczywistość. Firma przeprowadziła wdrożenie pilotażowe Microsoft HoloLens w obszarze produkcji.

"Umiejętność tak pełnego wykorzystania technologii rzeczywistości rozszerzonej i łączenia jej z tym, co przynosi chmura czy AI potwierdza rolę, jaką Polpharma odgrywa w rozwoju sektora farmaceutycznego na światowym poziomie" – mówi Ewa Drozd, członkini zarządu w polskim oddziale Microsoft.
Wiele pól zastosowania rozszerzonej rzeczywistości

Technologia rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality, AR) stosowana jest w Polpharmie w procesie wdrażania nowo zatrudnionych osób na części linii produkcyjnych, a także do bezpiecznych prac technicznych związanych z obsługą maszyn.

Proces wdrażania nowych pracowników na liniach produkcyjnych jest czasochłonny i wymagający. Urządzenia rozszerzonej rzeczywistości HoloLens 2 pozwalają na znacznie szybszą i skuteczniejszą edukację, dzięki multimediom możliwym do wyświetlania na miejscu przy konkretnych maszynach.
bEBxIwdp

Z kolei procesy związane z przezbrajaniem maszyn produkcyjnych są skomplikowane, wymagają zaangażowania znaczących zasobów i ogromnej uważności, by nie popełnić błędu. Wyposażeni w "dodatkowy zmysł" pracownicy Polpharmy są w stanie sprawniej przeprowadzić cały proces z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Technologia rzeczywistości rozszerzonej z powodzeniem pomaga technikom również w innych obszarach produkcji.

"Szerokość geograficzna w kontekście konsultacji czy faktycznych prac technicznych przestała mieć znaczenie. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań, takich jak Microsoft 365 czy HoloLens mogliśmy zachować szybkie wsparcie służb utrzymania ruchu, jak również zagranicznych serwisantów. Podtrzymaliśmy również zdolność przyjmowania w tej formule inspekcji farmaceutycznych oraz audytów klientów z Polski i ze świata" – mówi Wojciech Kisielnicki, Dyrektor Zakładu Produkcji Leków Polpharmy.Szkolenie kadr jest równie istotnym obszarem zastosowania HoloLens w Polpharmie. Szeroko rozumiana edukacja i szkolenia, nie tylko wstępne, są obowiązkowym elementem rozwoju zarówno pracowników, jak i firmy jako całości. W tradycyjnym wydaniu wymaga to czasu i mentorów z doświadczeniem, którzy stale – i fizycznie – czuwali nad przebiegiem szkolenia oraz pracą uczestników. Dzięki zastosowaniu HoloLens, w Polpharmie kursanci nie muszą fizycznie pojawiać się w laboratorium czy w fabryce. Prowadzeni przez nauczycieli w świecie wirtualnym są w stanie szybciej i wygodniej przyswajać wiedzę i "poczuć" jakość i sposób pracy w środowisku wirtualnym. Jednocześnie, poprzez śledzenie postępów edukacji on-line, firma zapewnić może bogatsze i lepiej dostosowane do indywidualnych potrzeb wsparcie.
bEBxIwdq

"Dotychczas szkolenie i odpowiednie przygotowanie pracownika trwało bardzo długo i wymagało kogoś z dłuższym doświadczeniem, kto stale i fizycznie czuwał nad kursantami. Dzięki HoloLens jesteśmy w stanie znacząco skrócić ten czas i dodatkowo możemy śledzić postępy w ich edukacji online" – dodaje Dariusz Trawiński, Starszy Kierownik Działu Utrzymania Ruchu z Polpharmy.
Potencjał nie do przecenienia

Obecnie zespoły w Polpharmie wykorzystują 9 sztuk gogli HoloLens 2 w różnych obszarach przedsiębiorstwa – w laboratoriach, na liniach produkcyjnych czy w budowaniu kompetencji, korzystając jednocześnie z zalet integracji ze środowiskiem komunikacji Microsoft Teams i pulpitami do zaawansowanej analizy danych Microsoft Power BI.

"W porównaniu z innymi dostępnymi na rynku urządzeniami HoloLens posiadają kilka dla nas istotnych przewag, np. w kwestii transmisji obrazu pracy w laboratorium, zarówno pod względem jakości wizji i możliwości odczytu nawet pojedynczych probówek, jak i umieszczania i wykorzystania dodatkowych obiektów 3D, wykresów Power BI czy innych materiałów pomocniczych w przestrzeni wirtualnej" – mówi Krystian Bień, Starszy IT Biznes Partner w Polpharmie.
bEBxIwdr

Wkład w rozwój branży oraz tempo i jakość wprowadzanych innowacji Microsoft w Polpharmie zostały docenione w trakcie targów ITM Industry Europe 2021, Kongresu Industry Next. Wojciech Kisielnicki, Dyrektor Zakładu Produkcji Leków Polpharmy został uhonorowany nagrodą za innowatorskie wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w produkcji 2021, a cała spółka została nagrodzona tytułem Lidera Innowacji w Polskim Przemyśle 2021.

źródło: money.pl