Wiadomości

Feb 13, 2018
Organizacje pacjenckie: potrzebny "Pakiet Szumowskiego Plus"

Po porozumieniu ministra zdrowia z rezydentami czas na "Pakiet Szumowskiego Plus", czyli m.in. zagwarantowanie pacjentom dostępu do diagnostyki i leczenia w określonym czasie oraz informacji o tym, jak poruszać się w systemie - postulują organizacje zrzeszające pacjentów.


Minister Łukasz Szumowski i rezydenci podpisali w czwartek (8 lutego) (12porozumienie, kończące protest lekarzy, który rozpoczął się w ubiegłym roku. Przewiduje ono m.in. podwyżki dla rezydentów, przyspieszenie wzrostu finansowania ochrony zdrowia i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi. Resort zdrowia oceniał, że porozumienie wpisuje się w "Pakiet Szumowskiego" i priorytety ministra zdrowia.

W poniedziałek (12 lutego)  organizacje pacjenckie pogratulowały ministerstwu i rezydentom "dojrzałości i odpowiedzialności", dzięki którym zawarcie porozumienia było możliwe. Jednocześnie podkreśliły, że to pacjent powinien być umieszczany w centrum systemu ochrony zdrowia.

"Podpisany dokument wyznacza odpowiedni kierunek, jednak istotne jest uwzględnienie jeszcze jednego postulatu - pacjentocentryzmu proponowanych rozwiązań" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP przez Fundację Onkologiczną "Alivia", a opracowanym przez więcej organizacji pacjenckich.

W październiku ubiegłego roku ponad 40 organizacji pacjenckich zawarło nieformalne porozumienie, którego celem było przygotowanie propozycji zmian w ochronie zdrowia. W ich opinii najistotniejszym elementem reformy systemu ochrony zdrowia powinno być zwiększenie dostępu do leczenia i diagnostyki, informacji oraz innowacji.

- Młodym lekarzom należą się podziękowania. Doprowadzili swoim protestem do faktu, który dotychczas nie miał w ochronie zdrowia precedensu. Nakłady na zdrowie zostały zwiększone. Możemy narzekać, że za mało i że za długo będziemy na to czekać, ale jednak wydatki publiczne na zdrowie będą rosły - oceniła prezes Fundacji My Pacjenci Ewa Borek. Dodała, że to od "determinacji i umiejętności wykorzystania wyjątkowych okoliczności" przez pacjentów zależy, które ich potrzeby zostaną zrealizowane.

Organizacje zapowiadają, że w najbliższym czasie będą starać się proponować konkretne rozwiązania, które można wprowadzić "w najbliższych miesiącach". Mają one dotyczyć m.in. dostępu pacjentów do informacji o tym, w jaki sposób poruszać się po systemie, zagwarantowania dostępu do diagnostyki i leczenia w określonym czasie oraz rozwijanie narzędzi e-zdrowia, profilaktyki i promocji zdrowia publicznego.

Organizacje oceniają, że "dotychczas jednak nie została stworzona platforma, dzięki której przedstawiciele wszystkich stron dyskusji o ochronie zdrowia mogliby przedstawić swoje propozycje".

- Wielkim sukcesem rezydentów jest również zwrócenie uwagi społeczeństwa na ochronę zdrowia, co dotychczas nie udało się nikomu. Mamy nadzieję, że to będzie trwały element przełomu, którego byliśmy świadkami. Doceniamy również, że niektóre elementy porozumienia adresują największą bolączkę systemu, czyli brak zarządzania w oparciu o twarde dane oraz powiązanie finansowania publicznego z jakością oraz efektywnością leczenia - ocenia rzecznik fundacji "Alivia" Wojciech Wiśniewski.

Zawarte w czwartek porozumienie, oprócz gwarancji podwyżek dla rezydentów, zawiera zapewnienie zwiększenia wynagrodzeń lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu oraz odbiurokratyzowania pracy lekarzy i pielęgniarek.

W porozumieniu zapisano, że odsetek 6 proc. PKB na zdrowie ma zostać osiągnięty nie później niż do 1 stycznia 2024 r. Minister zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy od wejścia w życie porozumienia przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania. W 2018 r. wysokość środków ma być nie niższa niż 4,78 proc. PKB; w 2019 - 4,86 proc. PKB; w 2020 - 5,03 proc.; w 2021 r. - 5,30 proc. PKB; w 2022 - 5,55 proc. PKB, zaś w 2023 r. - 5,80 proc. PKB.(PAP)

PAP - Olga Zakolska