Wiadomości

Apr 15, 2017
Autor książki o lekarzach: nie potrafią powiedzieć "jestem przemęczony"
Dziennikarz Paweł Reszka, żeby napisać książkę o codziennej pracy lekarzach został sanitariuszem. Tych, którzy chcieli rozmawiać, pytał jak zmienia ich praca. Tak powstała książka "Mali Bogowie".

- Zatrudniałem się w szpitalu akurat jak protestowali młodzi lekarze. "W głowach im się poprzewracało" - myślałem. Teraz myślę, że to super - wspomina w wywiadzie udzielonym portalowi wp.pl.

Dlaczego tak uważa? - Bo to znaczy, że jeszcze im zależy, że jeszcze nie zmienili się w roboty. Nie chcą wyjechać za granicę, tylko normalnie zarabiać, mając czas na rodzinę, spotkanie ze znajomymi, zwyczajne życie - odpowiada autor książki.

Jak zauważa Reszka, lekarze nie mają ograniczeń w pracy i nie potrafią powiedzieć "jestem przemęczony". Muszą ustawicznie dorabiać, pracując w wielu miejscach, gdyż inaczej nie byliby w stanie zarobić na godziwe życie. Takie życie okupione jest rosnącym stresem.

W książce autor zawarł rozmowy z lekarzami pracującymi 300-400 godzin bez przerwy. Jak mówi, jego rozmówcy sami przyznają, że to się odbija na ich pracy. - I to nie tylko tak, że robią się bardziej chamscy, ale też inaczej reagują na bodźce - twierdzi Reszka.

- Stres jest tak duży, że sięga się po różne środki zdejmujące z człowieka ciśnienie: alkohol, narkotyki, sporty ekstremalne. Wydaje mi się, że takie rzeczy są wśród lekarzy nadreprezentowane i myślę, że to nie jest nic niezwykłego - mówi w wywiadzie dla portalu wp.pl.

źródło: rynekzdrowia.pl