Wiadomości

Jul 4, 2016
Psychiatrzy apelują o refundację nowoczesnych leków
Komitetu Naukowego 45. Zjazdu Psychiatrów Polskich wystąpił z apelem o refundację leków przeciwpsychotycznych o przedłużonym działaniu. Trafił on do Kancelarii Prezeydenta RP, Ministra Zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia.

W trakcie 45. Zjazdu Psychiatrów Polskich lekarze podjęli apel o refundację innowacyjnych terapii. Zdaniem ekspertów jednym z ważniejszych problemów jest nowoczesna farmakoterapia zaburzeń psychicznych.

"Pozwala ona na skuteczne leczenie różnych zaburzeń psychicznych i zapewnia możliwość powrotu osób chorych do zdrowia i dobrego funkcjonowania. Warunkiem niezbędnym do osiągnięcia tego celu jest dostęp pacjentów do nowoczesnej farmakoterapii"- oceniła prof. dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk, przewodnicząca Komitetu Naukowego 45. Zjazdu Psychiatrów Polskich w Katowicach.

Zdaniem ekspertów polityka lekowa prowadzona obecnie w Polsce nie zapewnia, w wystarczającym zakresie, dostępu chorych do wszystkich potrzebnych im leków. Wskazują również, że od kilku lat żaden nowy lek psychotropowy nie został wprowadzony na listę leków refundowanych - pomimo usilnych starań środowisk pacjenckich, organizacji rodzin oraz środowiska psychiatrów. Chodzi m.in. o palmitynian paliperydonu i aripiprazol o przedłużonym działaniu czy agomelatynę, które nadal nie są w Polsce refundowane. Lekarze wskazali taże, że molekuly te są objęte refundacją we wszystkich ościennych krajach członkowskich Unii Europejskiej, także tych o zbliżonych do Polski warunkach społeczno-ekonomicznych.

"Argumenty przemawiające za refundacją nowoczesnych leków psychotropowych, polegające na naukowych dowodach ich skuteczności i dobrej tolerancji, a także korzystne wyniki analiz kosztów leczenia tymi lekami, do tej pory nie są uwzględniane przy ustalaniu list leków refundowanych. W imieniu osób z zaburzeniami psychicznymi mającymi prawo do nowoczesnego i skutecznego leczenia, a także do równego traktowania w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej, Komitet Naukowy Zjazdu apeluje do Ministra Zdrowia o niezwłoczne objęcie refundacją nowoczesnych leków psychotropowych"- podkreśliła prof. dr hab. n. med. Irena Krupka-Matuszczyk.

źródło: pulsmedycyny.pl