Wiadomości

Apr 19, 2016
Powstał dekalog izb lekarskiej i aptekarskiej dla kupujących suplementy
Śląska Izba Lekarska i Śląska Izba Aptekarska przygotowały dekalog racjonalnego wyboru, czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety. To nie ostatnie słowo izb w tej sprawie. Chcą przekazywać rzetelną wiedzę na ten temat.

Jak informuje Śląska Izba Lekarska, w Izbie odbył się pierwszy panel ekspercki w ramach cyklu: ''Nie żyj złudzeniami - zdrowie jest najważniejsze''. Izba zamierza prowadzić tę akcję społeczną cyklicznie. Celem całego projektu jest przekazywanie rzetelnych informacji dotyczących konkretnych zagadnień medycznych.

''Suplement to nie lek'' to tytuł pierwszego panelu, zorganizowanego w ramach cyklu. Zaproszenie do dyskusji przyjęli prof.Bogusław Okopień, konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej, kierownik Katedry Farmakologii oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych i Farmakologii Klinicznej SUM oraz dr Piotr Brukiewicz, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej. Gospodarzem i moderatorem panelu był dr Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Z raportu TNS Polska z 2014 r. dotyczącego świadomego samoleczenia w Polsce wynika m.in., że spośród badanych:
- 41 proc. uważa, że suplementy leczą,
- 37 proc. uważa, że suplement został sprawdzony względem skuteczności,
- 50 proc. uważa, że suplement jest tak samo kontrolowany jak leki.

Rynek suplementów diety szacowany jest na nawet 15 tysięcy rodzajów preparatów. Nikt jednak nie sprawdza, czy suplement rzeczywiście zawiera to, co deklaruje producent. Ponieważ nie są lekami, nie podlegają takiej kontroli. Są badane tylko wyrywkowo.

- Wzmacniające odporność, oczyszczające z toksyn, na odchudzanie, piękniejszą skórę i paznokcie - wybór suplementów diety jest ogromny. Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie. Reklama nas nie uleczy. Suplementy diety też nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom - są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Nie są lekami. W wybranych przypadkach, przy uzasadnionych wskazaniach mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też mogą niestety negatywnie wpływać na nasze organizmy, dlatego nie powinno się ich stosować bez konsultacji z lekarzem - powiedział Jacek Kozakiewicz, prezes ORL.

Podkreślił, że celem działań śląskich izb lekarskiej i aptekarskiej nie jest atakowanie, czy rozpoczynanie wojny z suplementami diety, a jedynie przekazanie rzetelnej wiedzy.

Dekalog racjonalnego wyboru, czyli co musimy wiedzieć zanim kupimy suplement diety
Rekomendacje Śląskiej Izby Lekarskiej i Śląskiej Izby Aptekarskiej
1. Reklama nie leczy.
2. Zapytaj farmaceutę czy kupowany preparat jest suplementem czy lekiem.
3. Suplementy diety są żywnością (tak jak chleb czy sery), choć ich forma i miejsce sprzedaży nie kojarzą się nam z artykułami spożywczymi.
4. Konsultuj z lekarzem lub farmaceutą dobór suplementów diety.
5. Jeżeli niedobór ważnych dla zdrowia składników spowodował chorobę, to wówczas potrzebny jest lek, a nie suplement.
6. Suplementy diety przyjmowane w nieuzasadnionych przypadkach niekorzystnie wpływają na zdrowie.
7. Suplementy wchodzą w niebezpieczne dla zdrowia i życia interakcje z lekami.
8. Suplement można przedawkować.
9. Suplementy w odróżnieniu od leków nie podlegają odpowiednim badaniom, rejestracji i ścisłemu nadzorowi.
10. Nie kupuj suplementów diety w internecie.

źródło: rynekzdrowia.pl