Wiadomości

Mar 22, 2016
Szkodliwe leki przeciwzapalne
Starsze leki przeciwbólowe i przeciwzapalne takie jak diklofenak mogą być groźne dla układu sercowo-naczyniowego. Należy je przepisywać ze szczególną ostrożnością - twierdzą europejscy naukowcy.

Eksperci z 14 europejskich ośrodków naukowych i szpitali przeanalizowali dostępne badania na temat użycia niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) u pacjentów z chorobami serca. Wyniki opublikował prestiżowy "European Heart Journal".

"Od kilku lat dobrze wiadomo, że nowsze rodzaje NLPZ - znane jako inhibitory COX-2 zwiększają ryzyko ataku serca. Z tego powodu niektóre z tych leków zostały wycofane z rynku. Widzimy teraz, że niektóre starsze NLPZ, w szczególności diklofenak, także wiążą się z podniesionym ryzykiem ataku serca i to najwyraźniej w tym samym stopniu, jak kilka z tych rodzajów, które zostały wycofane" - mówi kierujący projektem dr Morten Schmidt. "To powód do niepokoju, ponieważ niektóre z tych starszych leków są często używane w zachodnim świecie i w wielu krajach dostępne są bez recepty" - dodaje naukowiec i lekarz.

Eksperci zalecają więc zwiększoną ostrożność. Przed przepisaniem leku niezbędna jest dokładna ocena ryzyka komplikacji sercowych i krwawień, a leki tego rodzaju powinny być sprzedawane bez recepty tylko z odpowiednim ostrzeżeniem o ryzyku dla układu sercowo-naczyniowego. W szczególności NLPZ nie powinny być przepisywane osobom z wysokim ryzykiem zaburzeń sercowo-naczyniowych. Podczas przepisywania tradycyjnych NLPZ, należy przy tym unikać starszych inhibitorów COX-2, takich jak diklofenak, ponieważ badania nie wykazały ich przewagi terapeutycznej nad starszymi środkami, która usprawiedliwiałaby ich użycie w świetle większego ryzyka sercowo-naczyniowego - piszą autorzy pracy.

źródło: pulsmedycyny.pl