Wiadomości

Mar 11, 2016
Prof. Skarżyński zaprasza wokalistę AC/DC
Wokalista AC/DC przez problemy ze słuchem musiał przerwać trasę koncertową. Prof. Henryk Skarżyński - tegoroczny zwycięzca Listy STU Pulsu Medycyny - bez wahania zaprosił go do Kajetan na konsultację i diagnostykę.

Brian Johnson, 68-letni wokalista grupy AC/DC traci słuch  - lata koncertów,  w czasie których natężenie decybeli przekracza bezpieczne dla słuchu człowieka normy, zrobiły swoje. Głośna muzyka zaburza działanie naturalnego mechanizmu chroniącego słuch przed urazami akustycznymi, dlatego też muzycy należą do tych grup zawodowych, których słuch jest  szczególnie zagrożony.

"Naturalny mechanizm chroniący słuch przed urazami akustycznymi nazywany jest refleksem akustycznym. W uchu środkowym pracuje mechaniczna przekładnia dopasowująca dźwięki powietrzne do środowiska płynnego w uchu wewnętrznym. Przekładnia ta, składająca się z układu kosteczek słuchowych, działa na zasadzie dźwigni mechanicznej, jednak mózg może zwrotnie regulować zdolność tej dźwigni do transmitowania fali akustycznej" - tłumaczy prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. - "Mechanizm ten, oparty na działaniu mikromięśni ucha środkowego, jest na ogół skuteczną barierą chroniącą słuch, ale jego zadziałanie wymaga najpierw odbioru i przeanalizowania napływających dźwięków, a później wykonania pracy przez mikromięśnie. Jeżeli więc zaskoczy nas impuls dźwiękowy o bardzo wysokim poziomie, ucho staje się bezbronne".

Prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Światowego Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu - i zwycięzca tegorocznej Listy STU Pulsu Medycyny - jest przekonany, że może pomóc wokaliście australijskiej grupy. Lekarze z Kajetan jako pierwsi zaczęli leczyć częściową głuchotę stosując elektroniczne dopełnienie nawet resztkowego słuchu.

"Światowe Centrum Słuchu to placówka, w której potrafimy pomóc prawie każdemu, kto ma wadę lub inne problemy ze słuchem. Oczywiście bez dokładnych badań diagnostycznych pana Briana Johnsona, na które serdecznie zapraszam do Polski, nie możemy zaocznie postawić diagnozy, ale postęp w tej dziedzinie medycy jest niewiarygodnie szybki i - co powtórzę z pełnym naciskiem - niemal każdemu z różnym częściowym lub całkowitym ubytkiem słuchu potrafimy pomóc " -  mówi prof. Henryk Skarżyński, dyrektor i twórca Centrum. - Jako pierwsi w świecie zaczęliśmy leczyć częściową głuchotę, stosując elektroniczne dopełnienie istniejącego nawet resztkowego słuchu. W Centrum wykonujemy codziennie około 70 operacji – w tym prawie wszystkie poprawiające jakość słyszenia. To wielokrotnie więcej niż gdziekolwiek na świecie. – dodaje prof. Skarżyński.

Pewnie niebawem przekonamy się, czy Brian Johnson przyjedzie do Polski ratować swój słuch.

źródło: pulsmedycyny.pl