Wiadomości

Mar 12, 2016
Projekt 75+ trafił do Sejmu
Konstanty Radziwiłł oraz Krzysztof Łanda przedstawili 9 marca sejmowej Komisji Zdrowia oraz sejmowej Komisji Polityki Senioralnej - projekt ustawy wprowadzającej bezpłatne leki dla seniorów.

W trakcie wspólnego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Senioralnej minister Konstanty Radziwiłł przedstawił rozwiązania prawne, wprowadzające bezpłatne leki dla osób powyżej 75. roku życia (druk nr 261). Szef resortu zdrowia w swoim wystąpieniu zaprezentował uzasadnienie dla rozwiązań prawnych, dzięki którym seniorzy po ukończeniu 75 lat będą otrzymywali bezpłatnie leki refundowane, wymienione w odrębnym wykazie w obwieszczeniu refundacyjnym.

„Wprowadzenie bezpłatnych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75. rok życia jest działaniem, które zostało zapowiedziane przez Panią Premier Beatę Szydło w expose do realizacji w ciągu pierwszych 100 dni działania rządu. Projekt ten w takim czasie trafił do Sejmu” – zaznaczył minister Radziwiłł.

Zdaniem kierownictwa resortu projekt 75+ i rozwiązania w nim zapisane zagwarantują pacjentom w podeszłym wieku dostęp do skutecznych i bezpiecznych leków oraz zmniejszenie ich wydatków na leki. Powołując się na ustawę zasadniczą i zapis sformułowany w art. 68 ust. 3 - przypomniał, że na władzy publicznej ciąży szczególny obowiązek zapewnienia opieki zdrowotnej m.in. właśnie osobom w wieku podeszłym.

Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że „projekt nie przewiduje żadnych dodatkowych kryteriów przyznania uprawnienia do bezpłatnych leków po stronie pacjentów – tylko wiek”. Broniąc zapisów przyjmujących wiek, jako jedyne kryterium skorzystania z bezpłatnych leków, minister podkreślił, że te rozwiązanie jest przemyślane i celowe. „Zaletą tego projektu jest jego prostota, chcieliśmy uniknąć budowania biurokracji, wydatków po stronie władzy publicznej i mitręgi obywateli” – powiedział minister.

Argumentował również, że na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów znajdą się nie tylko leki najtańsze, ale przede wszystkim leki o odpłatności 30 proc. i 50 proc. Będą to przede wszystkim leki stosowane w leczeniu chorób wieku podeszłego. Co istotne finansowanie darmowych leków dla seniorów będą zagwarantowane z odrębnego niż refundacyjny, budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Pierwszy wykaz zostanie opracowany najpóźniej do 1 września bieżącego roku. Do końca 2016 r. na sfinansowanie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia zostanie przeznaczonych maksymalnie 125 mln zł. W pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy – czyli w 2017 r. – będzie to już 564 mln zł. Wraz z przyrostem liczby osób powyżej 75. roku życia, a także ze względu na planowane rozszerzanie wykazu bezpłatnych leków, w następnych latach kwota ta będzie stopniowo rosła o ok. 15 proc. rocznie (w ciągu kolejnych 6-7 lat).

Zwracając się do parlamentarzystów o przyjęcie projektu ustawy minister Konstanty Radziwiłł zaznaczył, że jest to potrzebne i oczekiwanie rozwiązanie. Potwierdza to niedawne badanie opinii społecznej, w którym 94 proc. respondentów poparło wprowadzenie prawa do bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia (dane z badania „Aktualne problemy i wydarzenia” zrealizowanego przez CBOS w lutym 2016 r.).

Dalsze prace nad projektem ustawy będą prowadzone w ramach podkomisji, do której powołano 9 posłów.

źródło: pulsfarmacji.pl