Wiadomości

Jan 29, 2016
Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przyznane
Dorota Kania, Jerzy Targlaski i Maciej Marosz za książkę „Resortowe dzieci. Służby” oraz Michał Rachoń za „Relację na żywo z zeznań Prezydenta Komorowskiego w sprawie 'afery marszałkowej'” ex aequo otrzymali Nagrodę Główną Wolności Słowa SDP. Dziennikarka portalu Interia, kierownik serwisu Interia Fakty Ewelina Karpińska-Morek została wyróżniona za swoją publikację pt. "150 kobiet z Auschwitz. Czarna transakcja farmaceutycznego giganta".


Honorowe wyróżnienie - Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymał w tym roku Bronisław Wildstein. Jak uzasadniono: "za odwagę, rozwagę i talent wykorzystywane mądrze i szlachetnie".

Nagroda Wolności Słowa

Jak podano w uzasadnieniu, Dorota Kania, Jerzy Targalski i Maciej Marosz zostali nagrodzeni za "publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka. Michał Rachoń, dziś szef publicystyki w TVP Info, otrzymał nagrodę za relację na żywo na antenie Telewizji Republika. Jak napisano, "za ocalenie honoru polskiego dziennikarstwa w sytuacji kiedy inne media informacyjne zawiodły". Jury przyznało również trzy wyróżnienia.

W tej kategorii wyróżnieni zostali Robert Socha ("Nie chodziło o okup" TVN. Superwizjer, 7 kwietnia 2015 r.), Patrycja Gruszyńska-Ruman i Waldemar Kasperczak ("Między prawdą a prawdą" Polskie Radio Program 1, 18 stycznia 2015 r.) oraz Beata Hyży-Czołpińska ("Obława" TVP Historia, 19 lipca 2015 r.).

Pozostałe nagrody

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze otrzymali równorzędnie Krzysztof M. Kaźmierczak oraz Piotr Talaga za książkę "Sprawa Zientary. Zbrodnia i klęska państwa" (Wydawnictwo Zysk S-ka, czerwiec 2015 r.) oraz Marek Pyza i Marcin Wikło za publikacje "Zawód prowokator; taśmy brudnej kampanii" ("wSieci", 20 lipca 2015 r. i 31 sierpnia 2015 r.).

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie powędrowała do Dawida Wildsteina za artykuł "Polski cud w Afryce" na łamach "Gościa Niedzielnego" (8 lutego 2015 r.) oraz tekst "Selfie z ajfona. I to ma być tragedia?" w "Gazecie Polskiej" (30 września 2015 r.).

Nagroda im. Macieja Łukasiewicza przyznawaną za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury otrzymała Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż "Rozstrzelany zegarek" (2 października 2014 r.).

Małgorzata Sawicka z Radia Lublin otrzymała Nagrodę im. Janusza Kurtyki za publikacje o tematyce historycznej za reportaż "Czerwone maki Gwidona" (18 maja 2015 r.). W tej kategorii wyróżniona została dziennikarka portalu Interia, kierownik serwisu Interia Fakty Ewelina Karpińska-Morek za tekst "150 kobiet z Auschwitz. Czarna transakcja farmaceutycznego giganta", w którym opisuje kulisy współpracy firmy Bayer z KL Auschwitz.

Nagroda im Eugeniusza Kwiatkowskiego za dziennikarstwo ekonomiczne powędrowała do Waldemara Wiśniewskiego za reportaż telewizyjny "Poślizg niekontrolowany" wyemitowany w TVP Łódź (8 października 2014 r.).
SDP przyznało także nagrodę Nagroda im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych. Otrzymała ją Redakcja Kalendarza Beskidzkiego.

Magdalena Piejko, Robert Krauz i Kuba Pietrzak zostali laureatami Nagrody im. Stefana Żeromskiego, przyznawanej za publikacje o tematyce społecznej. Doceniono ich film "Tam gdzie da się żyć" (Tygodnik "Gazeta Polska", 15 września 2015 r.).

Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej otrzymał Mariusz Kamiński za reportaż "Wyścig" (Polskie Radio Lublin, 29 czerwca 2015 r.).

Fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Andrzej Grygiel dostał Nagrodę im. Erazma Ciołka za fotografię społecznie zaangażowaną za fotoreportaż wykonany 9 lutego 2015 r. w Jastrzębiu Zdroju.

Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię sportową otrzymalł Daniel Frymark za fotoreportaż "Tanie ściganie" opublikowany w portalu Radia Weekend i na łamach Dużego Formatu Gazety Wyborczej (26 października 2015 r. i 10 grudnia 2015 r.).

Nagrodę przyznawaną za publikację o problemach ochrony środowiska im. prof. Stefana Myczkowskiego otrzymali ex aequo Alicja Grzechowiak ("Dona" Antena TVP Białystok, 6 września 2015 r.) oraz Maciej Kuciel i Daniel Liszkiewicz ("Z Huty Katowice do starej cegielni" TVN. Superwizjer, 29 września 2015 r.).

Nagrodę specjalna Fundacji Solidarności Dziennikarskiej SDP otrzymała Teresa Kaczorowska, autorka książki "Obława Augustowska" (Wydawnictwo Bellona, lipiec 2015).

Jak napisano w uzasadnieniu, wyróżnienie przyznano za "podjęcie tematu niezwykle ważnego, a zaniedbanego już przez 70 lat przez dziennikarzy, pisarzy i filmowców", "z wielkim koleżeńskim szacunkiem za skuteczną pracę reportera, za odnalezienie świadków historii ocalałych z Obławy Augustowskiej - morderstwa sowieckiego porównywalnego do zbrodni katyńskiej".

Pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych w poszczególnych kategoriach znajdziecie na stronie SDP.

źródło: fakty.interia.pl