Wiadomości

Jan 2, 2016
Jest 100 tys. podpisów za powrotem uczelni medycznej do Bydgoszczy
Inicjatorzy ponownego utworzenia w Bydgoszczy samodzielnej uczelni medycznej do 5 stycznia muszą zebrać 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie jej powstania medycznej uczelni. Jak twierdzą organizatorzy akcji, ten pułap już udało się osiągnąć.


Na środowej sesji bydgoscy radni zgodnie przyjęli stanowisko w sprawie powołania w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego.

Jego utworzenie oznaczałoby oderwanie Collegium Medicum w Bydgoszczy od Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Akademia Medyczna w Bydgoszczy funkcjonowała w latach 1984 - 2004 w oparciu o bazę dydaktyczną i szpitalną znajdującą się i rozwijającą się wyłącznie w Bydgoszczy. Jak napisali w stanowisku radni, niestety w roku 2004 nastąpiło przekształcenie Akademii Medycznej w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, będące częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Infrastrukturę potrzebną do powstania Collegium darowało Uczelni miasto.

Radni przypomnieli, że obecnie Miasto Bydgoszcz prowadzi starania o utworzenie Uniwersytetu Medycznego. Powstał Komitet Obywatelski Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, który podjął się wyzwania zebrania 100 tysięcy wymaganych ustawowo podpisów.

Jak wcześniej pisaliśmy 90 proc. członków Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej to przedstawiciele bydgoskich uczelni: Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Są też przedstawiciele władz miasta, dwóch stowarzyszeń: Metropolii Bydgoskiej oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, a także Uniwersytetu Gdańskiego, z którym początkowo związany był obecny kampus medyczny w Bydgoszczy.

Akcja zbierania podpisów potrwa do 5 stycznia. Dwa dni później projekt trafi do Sejmu.

Czytaj: Bydgoszcz chce mieć własny Uniwersytet Medyczny. Projekt ustawy - gotowy

Jak wyjaśniał w październiku w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Zbigniew Pawłowicz, formalne zabiegi o własną uczelnię medyczną rozpoczęto 28 września, gdy Komitet złożył u marszałek Sejmu projekt ustawy powołującej Uniwersytet Medyczny w Bydgoszczy. W ciągu trzech miesięcy inicjatywa musi zdobyć 100 tys. podpisów, aby projekt trafił do Sejmu. Ten będzie miał sześć miesięcy na poddanie tej ustawy legislacji.

źródło: rynekzdrowia.pl