Wiadomości

Nov 24, 2015
Sondaż: 80 proc. lekarzy obawia się skutków likwidacji stażu podyplomowego
Już niedługo polscy pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych najmłodszych lekarzy, jeśli Ministerstwo Zdrowia pilnie nie przywróci lekarskiego stażu podyplomowego - ostrzega 80 proc. lekarzy ankietowanych przez portal Konsylium24.pl

W dniach 19-20 listopada serwis Konsylium24.pl zapytał (po raz drugi, poprzednio w 2009 r.) losowo dobraną grupę 673 lekarzy wszystkich specjalizacji z całej Polski, jak likwidacja stażu podyplomowego wpłynie na jakość opieki sprawowanej nad pacjentami przez najmłodszych lekarzy.

Większość odpowiedziała, że jakość opieki "znacznie się pogorszy" (55 proc. lekarzy), "trochę się pogorszy" ( 25 proc.), "pozostanie taka jak dotychczas" (11 proc.), "trochę się polepszy" (brak odpowiedzi), "znacznie się polepszy" (1proc.), natomiast  8 proc. udzieliło  odpowiedzi - “trudno powiedzieć".

Lekarze, bez względu na staż pracy, w przeważającej większości (w każdej grupie wiekowej jest to 77-86%) oceniają, że brak lekarskiego stażu podyplomowego pogorszy opiekę nad pacjentami.

Wyraźnie widać jednak, że wśród najstarszych lekarzy (ponad 17 lat pracy w zawodzie) 66% uważa, że opieka znacznie się pogorszy, wśród najmłodszych (do 4 lat stażu pracy) - znacznego pogorszenia jakości opieki obawia się 47% lekarzy.

Studia medyczne w Polsce trwają 6 lat. Po uzyskaniu dyplomu każdy lekarz musi zaliczyć obowiązkowy 13-miesięczny staż podyplomowy, w czasie którego nabywa praktyczne umiejętności w zakresie pracy klinicznej.

W 2018 r. uczelnie medyczne opuści pierwsza grupa absolwentów, którzy nie odbędą wspomnianego stażu. Zamiast tego, na ostatnim roku studiów zrealizują "dwu-semestralne praktyczne nauczanie w dziedzinach klinicznych, między innymi poprzez naukę w centrach symulacji medycznych".

Źródło: rynekzdrowia.pl