Wiadomości

Oct 28, 2015
Środowisko medyczne ponownie skutecznie szturmowało Wiejską
Kardiochirurg, pediatra, chirurg, laryngolog, ginekolog, internista, onkolog. To tylko kilka specjalizacji lekarzy, którzy zdobyli w niedzielnych (25 października) wyborach mandaty poselskie i senatorskie. Podobnie jak w poprzedniej kadencji będą stanowić jedną z liczniejszych grup zawodowych na Wiejskiej.

W parlamentarnych ławach mijającej kadencji zasiada 26 lekarzy (18 w Sejmie oraz 8 w Senacie). Podobny wynik środowisko medyczne zanotuje po tegorocznych wyborach.

Powrót Sośnierza
Posłem ponownie został Tomasz Latos (lekarz radiolog), obecny przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, pełnomocnik PiS Okręgu Bydgoskiego. Latos jest posłem od 2005 roku. Wymieniany nieoficjalnie wśród kandydatów na ministra zdrowia.

Klubowym kolegą Tomasza Latosa w ławach PiS będzie Andrzej Sośnierz (lekarz, absolwent Akademii Medycznej w Katowicach), prezes NFZ w latach 2006-2007. Posłem był w latach 2005-2006 i 2007-2011. Jako dyrektor Śląskiej Kasy Chorych (od 1999 do 2002 r.) wdrożył do dziś funkcjonującą z powodzeniem w woj. śląskim elektroniczną kartę ubezpieczenia zdrowotnego.

Mimo że Sośnierz kandydował w Katowicach z dość odległego 7. miejsca, uzyskał 23 809 głosów (drugi wynik wśród kandydatów PiS w tym okręgu).

Lokomotywy PO w Sejmie
Poselski mandat po raz kolejny sprawować będzie obecna premier Ewa Kopacz (pediatra i lekarz rodzinny), która wystartowała z pierwszego miejsca listy PO w Warszawie. Była m.in. przewodniczącą sejmowej komisji zdrowia, w latach 2007-2011 ministrem zdrowia, a do 2014 r. marszałkiem Sejmu.

Mandat uzyskał też minister zdrowia prof. Marian Zembala - "jedynka" na listach Platformy w Katowicach. Wygrał zdecydowanie ze wszystkimi kandydatami w tym okręgu, uzyskując poparcie 53 610 wyborców. Jest wybitnym kardiochirurgiem, przez wiele lat kierował Śląskim Centrum Chorób Serca. Pełnił też funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

Posłanką została ponownie wiceminister zdrowia dr Beata Małecka-Libera (laryngolog), która kandydowała z pierwszego miejsca w Sosnowcu. Jest posłanką od 2005 r. Przez wiele lat była wiceprzewodniczącą sejmowej komisji zdrowia. Jest autorką ustawy o zdrowiu publicznym, którą we wtorek (27 października) podpisał prezydent.

W sejmowych ławach zasiądzie inna "medyczna lokomotywa" PO, tym razem w Bydgoszczy - dr Zbigniew Pawłowicz (chirurg), wieloletni dyrektor Centrum Onkologii w tym mieście. Niedawno został przewodniczącym zespołu ds. oceny pakietu onkologicznego przy Ministerstwie Zdrowia.

Z Senatu do Sejmu przechodzi natomiast prof. Alicja Chybicka (specjalizacje z pediatrii, onkologii dziecięcej i transplantologii klinicznej), obecna senator z listy PO i wiceprzewodnicząca senackiej komisji zdrowia. Skutecznie wystartowała z pierwszego miejsca we Wrocławiu.

Prof. Chybicka jest kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

Nie należy do PO. - Liderką listy została, bo Platforma potrzebowała popularnej w mieście postaci. Nieoficjalnie wiadomo, że uzyskała najlepszy wśród kandydatów PO wynik, co potwierdza, że decyzja była sensowna - komentuje Gazeta Wyborcza.

Poselskie mandaty z list PO uzyskali ponadto:
Elżbieta Radziszewska (specjalizacja - interna). Posłanka na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, od 2008 do 2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, od 2014 wicemarszałek Sejmu VII kadencji.

Lidia Gądek (specjalizacje z zakresu chorób wewnętrznych, medycyny rodzinnej i medycyny pracy), posłanka VII kadencji.

Marek Hok (ginekolog) - "jedynka" Platformy w okręgu koszalińskim. Jest posłem obecnej kadencji, wcześniej był m.in. wicemarszałkiem woj. zachodniopomorskiego odpowiedzialnym za ochronę zdrowia.

Bartosz Arłukowicz (pediatra), były minister zdrowia, który podzielił los innych polityków wymienianych w kontekście tzw. afery podsłuchowej i ostatecznie wylądował na miejscu ostatnim w Szczecinie. Mimo tej degradacji wszedł do Sejmu.

Nie tylko lekarze
Środowisko medyczne na Wiejskiej reprezentować będą nie tylko lekarze. W Sejmie VIII kadencji zasiądą m.in.: obecny wiceminister zdrowia Sławomir Neumann (PO), który zdobył ponad 20 tys. głosów w okręgu gdańskim. Jest z wykształcenia ekonomistą. W latach 2002- 2007 był starostą starogardzkim. W 2007 r. został wybrany posłem.

Ze środowiska pielęgniarskiego wywodzą się natomiast: Jolanta Szczypińska (PiS), która ponownie wybrana została do Sejmu w okręgu gdyńskim oraz Elżbieta Gelert (PO) - poselski mandat zdobyła w Elblągu. To będzie druga kadencja dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu w Sejmie.

W Senacie też medycznie. Świetny wynik Radziwiłła
Znanych medycznych nazwisk nie zabraknie także w Senacie. Zasiądą w nim między innymi:

Stanisław Karczewski (chirurg), wicemarszałek Senatu, szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Senatorem będzie już czwartą kadencję. Cieszy się dużym zaufaniem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. W kuluarowych rozmowach jest także wymieniany jako jeden z poważniejszych kandydatów do przejęcia po prof. Zembali teki ministra zdrowia.

Dr hab. Andrzej Wojtyła (PiS), lekarz pediatra. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji; w latach 1992-1993 był ministrem, a od 2005 do 2006 r. - wiceministrem zdrowia. W latach 2006-2010 był głównym inspektorem sanitarnym.

Dr Konstanty Radziwiłł (lekarz rodzinny), były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (lata 2001–2010), a obecnie sekretarz NRL. Został senatorem z listy PiS. Startował z okręgu nr 41 obejmującego część powiatów na południe od stolicy. Uzyskał ponad 99 875 głosów (39,5 proc.) i pokonał m.in. byłego wicepremiera Romana Giertycha, który tym samym nie dostał się do Sejmu.

Dorota Czudowska (PiS) po raz kolejny zdobyła mandat senatora w okręgu dolnośląskim. Pracowała jako lekarz w różnych placówkach ochrony zdrowia w Legnicy. Specjalizuje się w profilaktyce chorób nowotworowych, zwłaszcza raka piersi.

Prof. Tomasz Grodzki (PO), chirurg. Został senatorem z okręgu nr 97 obejmującego powiaty: policki i Szczecin. Jest dyrektorem Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie, kierownikiem Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: rynekzdrowia.pl