Wiadomości

Oct 26, 2015
MZ: można korzystać z część środków unijnych nie czekając na mapy potrzeb
Minister zdrowia przewiduje, że w lutym uda się stworzyć mapy świadczeń zdrowotnych, dzięki czemu możliwe będzie ubieganie się o fundusze unijne z perspektywy 2014-2020. Jednakże już obecnie można korzystać z tych środków Regionalnych Programów Operacyjnych, o które aplikowanie nie jest uzależnione od istnienia map potrzeb zdrowotnych.

- Do finansowania ze środków funduszy europejskich mogą być przyjęte wyłącznie projekty uzasadnione z punktu widzenia potrzeb i deficytów w zakresie sytuacji epidemiologiczno-demograficznej oraz podaży usług zdrowotnych na danym obszarze, a także z punktu widzenia ich pozytywnego wpływu na racjonalne zasady gospodarowania i efektywność podmiotów leczniczych - wskazuje Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy MZ i podkreśla, że co do zasady, zgodność z mapami potrzeb zdrowotnych stanowi warunek do włączenia projektu w proces wyboru.

Należy jednak mieć na uwadze - stwierdza rzecznik - że Komisja Europejska zaakceptowała pewne wyjątki od obowiązku stosowania map potrzeb zdrowotnych, pod warunkiem brania pod uwagę innych adekwatnych danych, m.in. w odniesieniu do:

• projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (np. projektów profilaktycznych finansowanych z Regionalnych Programów Operacyjnych lub Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój) - co oznacza natychmiastową możliwość ich uruchamiania i certyfikowania środków; 
• inwestycji na poziomie POZ i AOS odnoszących się do opieki koordynowanej;
• inwestycji w zakresie ratownictwa medycznego, w odniesieniu do którego uznano Wojewódzkie Plany Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego (WPDSPRM) oraz skonsolidowaną mapę ogólnopolską za spełniające rolę i funkcjonalność map potrzeb zdrowotnych.

Komisja Europejska wstępnie przyjęła również derogację w stosowaniu map w zakresie możliwości wsparcia ze środków strukturalnych podmiotów opieki długoterminowej, geriatrycznej, hospicyjnej oraz paliatywnej. Należy jednak podkreślić, że ww. derogacja: (1) nie obejmuje wsparcia na rzecz szpitali oraz (2) musi przyczyniać się do rozwoju form opieki zdeinstytucjonalizowanej.

Odnosząc się do naszej publikacji ”Szpitale czekają na dotacje, ministerstwo na mapy”, rzecznik zwraca uwagę, że inwestycje uzależnione od powstania map potrzeb zdrowotnych stanowią tylko jeden z elementów systemu wsparcia ochrony zdrowia ze środków europejskich.

Regiony już teraz mogą i powinny rozpoczynać realizację inwestycji niewymagających mapowania potrzeb zdrowotnych, a wspierających tak istotne z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia obszary, jak m. in. profilaktyka chorób i promocja zdrowia, deinstytucjonalizacja opieki nad pacjentami, w tym osobami starszymi, telemedycyna, e-zdrowie, etc.

Źródło: rynekzdrowia.pl