Wiadomości

Sep 22, 2015
Naukowcy poparli protonoterapię
Podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. zintegrowanego, wielodyscyplinarnego systemu profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych INPRONKO podpisany został list otwarty popierający terapię protonową w walce z rakiem.

 

Zdaniem naukowców terapia protonowa może zdecydowanie zwiększyć szanse na wyzdrowienie zarówno u dzieci, jak i również u dorosłych, cierpiących na niektóre z nowotworów. Metoda protonowa pozwala na zintensyfikowanie promieniowania w obrębie samego guza nowotworowego, unikając atakowania promieniowaniem całego ciała pacjenta. Pozwala to oszczędzić organizm pacjenta i zmniejsza odsetek powikłań związanych z terapią.

Jak wskazują zwolennicy tej metody, jej przewaga nad radioterapią "tradycyjną" to przede wszystkim zwiększenie dawki promieniowania w samym guzie a obniżenie dawek integralnych w całym ciele pacjenta. Powoduje to zwiększoną skuteczność oraz wpływa na mniejszy odsetek powikłań i ryzyka nowotworów "wtórnie indukowanych".

Zespół parlamentarny ds. INPRONKO został powołany do życia w czerwcu tego roku. Realizacją projektu zajmuje się pięć województw: wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie. Na czele rady programowej stoi przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. dr hab. Jacek Fijuth. Ponadto rada programowa składa się z niemal 20 instytucji, w tym uniwersytetów oraz ośrodków onkologicznych i wdrożeniowych.

źródło: rynekzdrowia.pl