Wiadomości

Aug 25, 2015
SMS przypomni by wziąć "pigułkę"

We Wrocławiu ruszył specjalny program sms-owego przypominania o konieczności przyjęcia lekarstwa na HIV. System ten ma zdyscyplinować osoby seropozytywne i zachęcić je do regularnego przyjmowania leków.

 

Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem” opracowało system, którego głównym celem jest zwiększenie wśród osób żyjących 
z HIV świadomości znaczenia regularnego przyjmowania leków antyretrowirusowych.

O określonej godzinie lub godzinach każdy pacjent Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ, który wyrazi na to zgodę, dostanie dedykowanego sms-a. Pod opieką Poradni pozostaje około 860 pacjentów leczonych ARV.

U części pacjentów odnotowuje się tzw. niepowodzenie terapeutyczne - czasami spowodowane nieprzestrzeganiem regularności przyjmowania leków. To przede wszystkim do nich skierowany jest nowy program. Środki na jego realizację pochodzą z grantu przyznanego Stowarzyszeniu „Podwale Siedem” w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Zindywidualizowane wiadomości sms będą wysyłane do pacjentów Poradni Profilaktyczno-Leczniczej Wrocławskiego Centrum Zdrowia SPZOZ, którzy wyrażą na to zgodę, na 15 minut przed ustaloną z lekarzem porą przyjęcia kolejnej dawki leku.

W bazie, poza informacją nt. czasu przyjmowania leków, będą znajdowały się również informacje dotyczące schematu terapeutycznego (osoby zakażone przyjmują różne leki - czasem jedną tabletkę raz dziennie, a czasem nawet po kilka pigułek o różnych porach dnia), ustaleń z lekarzem prowadzącym, a także informacje o wynikach badań laboratoryjnych.

Rozwiązanie takie pozwoli na zindywidualizowanie, dopasowanie oraz skontrolowanie działań na rzecz konkretnego pacjenta.  Sprawa jest niezwykle istotna, ponieważ w województwie dolnośląskim zakażonych HIV jest więcej niż w większości innych polskich regionów.

Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, 
w 2014 roku Dolny Śląsk był na drugim miejscu w Polsce pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV (121 przypadków) oraz zarejestrowanych zachorowań na AIDS (22 przypadki). W 2014 roku na Dolnym Śląsku odnotowano najwięcej zgonów chorych na AIDS.

(Źródło: Rynek Zdrowia)