Wiadomości

Aug 22, 2015
Lekarze popłyną na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

W tym roku Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego odbędzie się w dniach od 29 sierpnia do 2 września w Londynie. Tradycją w środowisku kardiologów i kardiochirurgów z Polski staje się oryginalne dotarcie na miejsce tego wydarzenia. Część lekarzy przybywa tam drogą morską, żeglując.

 

I w tym roku lekarze dotrą na miejsce Kongresu płynąc fregatą Dar Młodzieży.

Organizatorem rejsu z ramienia Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest kardiolog i znany żeglarz, kapitan Jacek Wacławski, który ma w swoim dorobku nie tylko wyprawy pod żaglami na kongresy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), ale także m.in. opłynięcie Ameryki Południowej wokół Przylądka Horn (Cape Horn Antarctica). Był też inicjatorem słynnej wyprawy przejścia żaglowcem Stary jedną z najtrudniejszych żeglarskich tras - z Grenlandii do Vancouver śladami Amundsena.

Jak podkreślają organizatorzy żeglarskiego przedsięwzięcia, ta atrakcyjna forma dotarcia lekarzy do Londynu pokazuje także jak zintegrowane jest polskie środowisko kardiologiczne i kardiochirurgiczne.

Do udziału w rejsie bowiem zaproszeni zostali zaproszeni lekarze z całej Polski: Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Katowic, Piły, Gdańska, Bydgoszczy, Włocławka, Szczecina, Lublina, Łodzi, Białegostoku, Rzeszowa, Opola, Zabrza i innych większych i mniejszych ośrodków.

150 sesji naukowych, 500 eksperckich
Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego jest jednym z największych wydarzeń tego typu na świecie. To najbardziej wpływowe forum specjalistów chorób układu krążenia, które przyczynia się do globalnego upowszechniania najnowszych osiągnięć naukowych, badań klinicznych i odkryć.

W ESC Congress 2015, który został zorganizowany w londyńskim centrum kongresowym ExCel, weźmie udział ponad 30 tys. profesjonalistów z 144 krajów, a jego przebieg sprawozdawać będzie ponad 700 dziennikarzy.

Choć w nazwie kongresu podkreślane jest słowo „europejski”, to jego uczestnicy są także z Azji, Japonii, Brazylii czy Australii. Jednym z gości ESC, w czasie sesji poświęconej biologii serca i jego starzeniu się będzie laureatka Nagrody Nobla Elizabeth Helena Blackburn (pochodząca z Tasmanii).

W trakcie pięciu dni Kongresu odbędzie się 150 sesji naukowych i 500 sesji eksperckich. Zaprezentowane zostaną najnowsze osiągnięcia w zakresie problematyki chorób sercowo-naczyniowych wybrane z 11 tysięcy abstraktów. Kongresowi towarzyszyć będzie również 180 ekspozycji wystawców z całego świata, którzy zaprezentują swoje najnowsze osiągnięcia badawcze i technologiczne.

Jednym z tematów, który w tym roku znalazł szczególne uznanie w trakcie Kongresu to „Środowisko i serce”, czyli wpływ emisji zanieczyszczeń na choroby układu krążenia. W trakcie licznych sesji zostaną przedstawione najnowsze wyniki badań dotyczące różnych zależności zachodzących między środowiskiem (geograficznym, społecznym, politycznym) a chorobami układu krążenia.

Silna reprezentacja z Polski
Ilu tym razem będzie na Kongresie lekarzy z Polski?

- Zwykle przybywa około 300 członków Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, nie licząc lekarzy niezrzeszonych oraz Polaków mieszkających za granicą. 42 osoby aktywne naukowo wystąpiły o dofinansowanie wyjazdu do Londynu, jako autorzy przyjętych na Kongres prac - abstraktów - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Beata Lewandowska, kierownik biura PTK.

Powoli także tradycją wyjazdów na Kongres ESC kariologów i kardiochirurgów z Polski staje się oryginalne dotarcie na miejsce odbywania się Kongresu. Części lekarzy dociera tam drogą morską, żeglując.

W tym roku już po raz czwarty lekarze popłyną polskim żaglowcem. Pierwszy rejs na Kongres odbył się w 2005 roku, kolejny - Zawiszą Czarnym do Sztokholmu, w 2010 roku.

Dwa lata temu z Gdyni do Amsterdamu wyruszyła prawie setka śląskich lekarzy najpiękniejszym polskim żaglowcem STS Dar Młodzieży. „Rejsowi dla Serca” - jak go nazwano - patronowała Ewa Kopacz, wówczas marszałek Sejmu RP, a cała eskapada odbywała się pod hasłem „Dziękujemy, Holandio”.

Ten rejs sprzed dwóch lat miał szczególną symbolikę. Był formą podziękowania dla społeczeństwa holenderskiego, dzięki któremu w latach 80. i 90. ub. wieku bezpłatnie zoperowano w Szpitalu Uniwersyteckim Królowej Wilhelminy w Utrechcie 426 polskich dzieci z złożonymi, wrodzonymi wadami serca.

- Po prawie 30 latach, miałem głęboką potrzebę powrotu do Holandii i podziękowania zarówno Holendrom jak i ówczesnym liderom programu w Utrechcie, a także organizacji Terre des Hommes za ten największy od 50 lat program pomocy dla polskich dzieci - mówił portalowi rynekzdrowia.pl prof. Marian Zembala, który był inicjatorem zarówno programu jak i „Rejsu dla serca”.

Dodawał: - To był moralny obowiązek przypomnienia polskiemu społeczeństwu o wielkim darze narodu holenderskiego dla Polski, który ofiarowano nam nie oczekując niczego w zamian, w bardzo trudnym dla nas okresie.

Rejs ku innowacjom
Tegoroczna morska podróż na Kongres ESC Londyn 2015, w której weźmie udział 90 lekarzy z całej Polski, odbywa się pod hasłem „Rejs ku Innowacjom”. Rozpocznie się w Amsterdamie, miejscu, w którym zakończył się rejs w 2013 roku.

To symboliczny sposób, który ma pokazać siłę nowoczesnej polskiej nauki, medycyny sercowo-naczyniowej, podkreślić polskie osiągnięcia i działania na rzecz rozwoju innowacyjności w Europie.

Celem rejsu, nad którym patronat objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, z jednej strony jest idea promocji zdrowia, a z drugiej - danie realnej szansy lekarzom, zwłaszcza tym młodszym, dotarcia w tańszy, ale i niezwykle atrakcyjny sposób na Kongres ESC w Londynie.

Zainteresowanie rejsem było ogromne, ale niestety nie dla wszystkich pływających kardiologów i kardiochirurgów wystarczyło miejsca na żaglowcu, bo ich ilość jest ograniczona. 

W Londynie, na czas Kongresu ESC najpiękniejszy i największy polski żaglowiec Dar Młodzieży będzie cumować przy prestiżowym nabrzeżu, stanowiąc dobrą wizytówkę Polski i Polaków.

Nasza flagowa fregata będzie miejscem spotkań z wybitnymi polskimi żeglarzami i wychowawcami wielu pokoleń żeglarzy, kapitanami: Adamem Jasserem, Henrykiem Śniegockim - prorektorem ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

Wszyscy chętni będą mogli też zobaczyć osiągnięcia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i wielu innych polskich ośrodków naukowych, ich wkład w rozwój nowych technologii medycznych.

- Biorę ze sobą na pokład Daru Młodzieży między innymi naszego robota RobinHeart - model PortVision Able Pelikan, kontrolowanego przez system sterowania wykorzystujący czujnik wykonany w projekcie INCiTE (koordynowany przez Philips, Eindhoven) oraz nowy model ramienia robota inspirowany ośmiornicą wykonywany w ramach projektu Stiff Flop - koordynowanego przez Kings College London – mówi portalowi rynek zdrowia.pl. doc.  Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca FRK w Zabrzu.

- W ten sposób realizujemy jeden z celów wyprawy - promocję innowacji rodem z Zabrza - dodaje doc. Nawrat.

(Rynek Zdrowia)