Wiadomości

Aug 14, 2015
Minister Zembala: musimy kształcić geriatrów i tworzyć oddziały geriatryczne
Uruchomienie od października dodatkowych szkoleń geriatrów zapowiedział w czwartek (13 sierpnia) w Opolu minister zdrowia Marian Zembala. Miałyby one umożliwić skrócenie programu specjalizacji. Będą skierowane do internistów, którzy mają doświadczenie w pracy z seniorami.

O pomyśle, który resort zdrowia ma realizować m.in. z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, szef resortu zdrowia mówił na konferencji prasowej, po debacie z cyklu "Polaków zdrowia portret własny 2015".

Podał, że program ten ma zostać uruchomiony od października br. i skierowany do internistów, którzy mają już doświadczenie przynajmniej 5-letnie w pracy także ze starszymi pacjentami. - Łączymy siły (z ministrem pracy - przyp. PAP) po to, żeby w bardzo znaczący sposób zwiększyć liczbę geriatrów w poszczególnych regionach w kraju - tłumaczył Zembala.

Zaznaczył, że - co ma być widać w nowym kontraktowaniu - "zwiększy się znacząco liczba nowo otwieranych oddziałów geriatrycznych jako pewien model przekształcenia części szpitali w opiekę długoterminową".

Potrzebujemy specjalistów
Tłumaczył, że działania te mają pomóc sprostać rosnącym potrzebom starszych osób. - Uruchamiamy dodatkowe tory i ścieżki kształcenia dla internistów, którzy już mają doświadczenie geriatryczne, skracając program specjalizacji, ale dodatkowo go wzbogacając o kursy organizowane z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego - mówił PAP dopytywany o pomysł Zembala i zapewnił, że takie kształcenie z cyklu czteroletniego "w przypadku pewnej grupy" lekarzy może skrócić się nawet do 6 miesięcy.

Dodał, że zwiększanie liczby oddziałów geriatrycznych ma się odbywać "stosownie do mapy potrzeb danego województwa".

Z danych resortu zdrowia wynika, że w Polsce 343 lekarzy posiada tytuł specjalisty w dziedzinie geriatrii, w tym 332 wykonuje zawód (według danych na koniec kwietnia br.). W trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie geriatrii jest 169 lekarzy (stan na koniec marca br.).

Kolejki oczekujących
Podczas konferencji w Opolu minister zdrowia pytany był także o pomysły na skrócenie kolejek dla pacjentów czekających np. na endoprotezy, czasem przez wiele lat. - Proponowanie oczekiwania 15 czy 20 lat choremu, który dzisiaj ma lat 70, jest absurdalne - podkreślił Zembala.

Dodał, że obecnie obszary, w których kolejki oczekujących są dłuższe, to ortopedia i okulistyka (te dziedziny w dużym stopniu dotyczą seniorów). Zaznaczał jednak, że również w tym kontekście trzeba pamiętać, iż średnia wieku np. mężczyzn wydłużyła się obecnie o ponad 7 lat, co oznacza, że dłużej żyjący ludzie "w naturalny sposób częściej stają się pacjentami".

- Wiemy o tym zarówno w okulistyce, jak i ortopedii. Chcemy usprawnić ten zakres i przedstawimy taki projekt na spotkaniu w Poznaniu. Odniesiemy się zarówno do ortopedii, jak i do okulistyki, we współpracy z liderami tego środowiska. Dobra wiadomość jest taka, że w zakresie onkologii kolejki już się zmniejszyły, podobnie jak w zakresie kardiologii - mówił w czwartek minister zdrowia.

Ubezpieczenie pielęgnacyjne
Wojewoda opolski Ryszard Wilczyński zwrócił z kolei uwagę, że w Polsce nie ma tzw. ubezpieczenia pielęgnacyjnego.

Minister Zembala dodał, że spotkanie to służyło także temu, aby opracować w tym celu odpowiednie założenia. - Należy się cieszyć, że nasi seniorzy żyją dłużej, ale trzeba jednocześnie być gotowym na wielokierunkowy poziom opieki - tłumaczył.

Minister był również pytany o zamiary Uniwersytetu Opolskiego dot. utworzenia kierunku lekarskiego. Wskazywał, że trzeba się do tego spokojnie przygotować. - Przede wszystkim kadrowo, bo wymagania są duże, musimy kształcić przed- i podyplomowo dobrych lekarzy w oparciu o posiadaną kadrę - mówił sugerując potrzebę współpracy np. ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym czy innymi uczelniami.

(Źródło: Rynek Zdrowia)