Wiadomości

Aug 12, 2015
Eksperci: nie likwidujmy Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego
Eksperci obawiają się likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Apelują: ”Pomóżcie nam, aby do tego nie doszło”. Powodem zaniepokojenia jest sejmowa dyskusja na temat likwidacji NPOZP.

Zdaniem ekspertów (w ich imieniu oraz w imieniu pacjentów i rodzin pacjentów apel podpisał dr Andrzej Cechnicki, kierownika Zakładu Psychiatrii Środowiskowej i Collegium Medicum UJ oraz przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia na rzecz realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego) sprawa opieki psychiatrycznej w Polsce powinna być priorytetowa.

Wynika to z faktu, że co czwarta rodzina, czyli 25% obywateli naszego kraju, ma różnorodne problemy ze zdrowiem psychicznym, 10% społeczeństwa cierpi na poważne zaburzenia psychiczne, a około 20% w narastającej grupie seniorów to osoby cierpiące na różne dolegliwości psychiczne.

Poza tym ważną kwestią jest społeczny aspekt zdrowia psychicznego, który wymaga zupełnie innego podejścia niż w chorobach somatycznych.

NPOZP gwarantował chorym kompleksową i dostosowaną do ich potrzeb opiekę - blisko miejsca zamieszkania, najlepiej w środowisku domowym. ”Propozycja ustawowej likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest najwyższym stopniem lekceważenia i niesprawiedliwości wobec osób chorujących psychicznie, w szczególności seniorów chorujących psychicznie” - czytamy w nadesłanej informacji.

Autorzy oświadczenia przyjętego w Krakowie 11 sierpnia podkreślają, że ustawodawca nie uwzględnił stanowisko dwóch najpoważniejszych gremiów ekspertów współpracujących z Ministerstwem Zdrowia nad dotychczasową realizacją NPOZP w latach 2011-2015 i programem jego przedłużenia na lata 2016-2020.

Dowodzą, że proponowana zmiana rangi, roli i zadań NPOZP może zniweczyć nadzieję na kontynuowanie reformy opieki psychiatrycznej w Polsce, zniechęcać do dobrych praktyk tam, gdzie zostały zainicjowane, konserwować złe praktyki i potęgować przekonanie o dyskryminującym podejściu do problemów opieki psychiatrycznej.

(Źródło: Rynek Zdrowia)