Wiadomości

Jul 31, 2015
FONOHOLIZM – a może dotyczy Twojego dziecka? Sprawdź.

Z badań przeprowadzonych w marcu 2011 r. przez TNS OBOP w ramach kampanii "Uwaga! Fonoholizm" wynika, że co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego, z kolei dla 68% badanych telefon jest bardzo ważnym źródłem rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich.

Psycholog Anna Niziołek tak wyjaśnia całe zjawisko - Korzystanie z tak wielu funkcji telefonu komórkowego, wynika z rosnącej ich dostępności. Producenci telefonów komórkowych prześcigają się w wymyślaniu aplikacji, które mają ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. Budzik, kamera, aparat, odtwarzacz mp3, konsola z grami, dostęp do internetu oraz serwisów społecznościowych to tylko wybrane z nich. Telefon przestał służyć wyłącznie do komunikowania się. Jeśli telefon staje się nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania, może to prowadzić do uzależnienia od niego.

Najbardziej nowoczesną formą komunikowania mobilnego jest dziś telefon komórkowy. Panuje też „moda na smartfona”. To zjawisko wyjaśnia medioznawca dr Tomasz Płonkowski - Obserwacje społeczeństwa pokazują, że komunikacja mobilna jest dziś rzeczywiście modna – zwłaszcza posiadanie nowoczesnych smartfonów z dostępem do sieci www czy przenośnych odtwarzaczy multimedialnych. Osoby kierujące się najnowszymi trendami odczuwają potrzebę posiadania nowoczesnego sprzętu mobilnego i manifestowania jego użytkowania. Fakt, że posiadaczami tego najbardziej nowoczesnego sprzętu są osoby pełniące rolę wzoru i autorytetu, może dodatkowo wspomagać rozpowszechnianie mody na elektroniczną, mobilną komunikację.

Od pewnego czasu w szkołach prowadzona jest kampania „Uwaga! Fonoholizm” na rzecz przeciwdziałania nadmiernemu korzystaniu z telefonów komórkowych przez młodzież.

 

 

Autor: Ewelina Kowalczyk/Kurier Medycyny

(Źródło: polki.pl/uwagafonoholizm.pl