Wiadomości

Jul 17, 2015
Małecka-Libera: potrzebna zmiana zasad rekrutacji na studia medyczne
Rekrutacja na studia medyczne nie powinna odbywać się na zasadzie konkursu świadectw - uważa wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera. Jej zdaniem elementem rekrutacji mogłyby być np. testy psychologiczne, aby do zawodu trafiały osoby z odpowiednimi predyspozycjami.

Małecka-Libera brała w czwartek udział w debacie "Humanizacja Medycyny". - Lekarz powinien być doskonałym rzemieślnikiem, osobą wiecznie chętną do nauki, ale przede wszystkim powinien mieć osobowość, empatię i powinien czuć (...) potrzebę wspierania, rozmowy, pomocy osobie cierpiącej - powiedziała Małecka-Libera.

Dodała, że podejście lekarza do pacjenta jest bezpośrednio związane z tym, jakie osoby decydują się na podjęcie studiów medycznych i w jaki sposób są przygotowywane do zawodu.

- Uważam, że powinniśmy jednak proponować dodatkowe egzaminy i testy, które pozwalałyby weryfikować osoby, które na te studia zostają dopuszczone - wskazała wiceminister. Dodała, że elementem procesu rekrutacji mogłyby być np. rozmowy kwalifikacyjne lub testy psychologiczne.

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk zaznaczył, że to nie rektorzy wymyślili zasady rekrutacji. - Nie chcielibyśmy być obarczani wszystkimi problemami. Nie prowadzimy rozmów, tak jak w szkołach artystycznych. (...) ale przyjmujemy na każdy rok kilka tysięcy osób - dodał.

Dziekan I Wydziału Lekarskiego WUM prof. Mirosław Wielgoś jest zdania, że w trakcie nawet godzinnej rozmowy kwalifikacyjnej nie jest możliwa ocena, czy kandydat będzie dobrym lekarzem. Dodał jednak, że taka weryfikacja powinna odbywać się w trakcie studiów. 

Małecka-Libera podkreśliła również rolę opiekuna naukowego studenta. Jej zdaniem powinien on zawracać uwagę nie tylko na wyniki egzaminów, ale również na sposób, w jaki przyszły lekarz odnosi się do pacjenta. Opiekun powinien również pomagać w odpowiednim doborze specjalizacji.

Etyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Paweł Łuków przypomniał, że profesjonalizm w medycynie to nie tylko wiedza i umiejętności, ale również kompetencje społeczne i umiejętność aktywnego słuchania. - Kształcenie medyczne - jeśli mamy mieć profesjonalistów, a nie tylko sprawnych rzemieślników (...) - musi być również pewnym procesem o charakterze wychowawczym - zaznaczył Łuków.

Psychoonkolog prof. Krystyna de Walden-Gałuszko podkreśliła, że lekarz przede wszystkim powinien dobrze informować pacjenta, zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa oraz odnosić się do niego z szacunkiem. - Musimy wprowadzić ten element (...) postawy, która wyraża się szacunkiem dla człowieka i odpowiedzialnością za człowieka - dodała.

 

 

źródło: www.rynekzdrowia.pl