Wiadomości

Jul 6, 2015
Kolejki po EKUZ z dnia na dzień coraz dłuższe
Mimo apeli NFZ, by planując letni wypoczynek w krajach UE zawczasu pamiętać o odebraniu Europejskiej Kraty Upieczenia Zdrowotnego, turyści czekali z tą sprawą na rozpoczęcie wakacji. Obecnie nie uda się już uniknąć kolejek.

EKUZ jest niezbędnym elementem wakacyjnych podróży. Liczba wydawanych kart co roku wzrasta. W 2010 r. w Małopolskim OW NFZ wydano ich 112,3 tys., a w ubiegłym roku po karty zgłosiło się 222,3 tys. mieszkańców Małopolski. W przypadku większości ubezpieczonych EKUZ jest wydawana na 6 miesięcy.

Liczba kart wydawanych dziennie w okresie wakacyjnym pokazuje też, że nie warto czekać na ostatnią chwilę i stać w kolejce, ale odebrać kartę wcześniej. 

W Łódzkim OW NFZ,  jak informuje Gazeta Wyborcza, dziennie wydawanych jest ponad 800 kart. By dostać potrzebny dokument trzeba stać w kolejce ok. godzinę. Z tym, że kolejki z dnia na dzień są coraz dłuższe..

NFZ przypomina, że karta uprawnia do świadczeń jedynie w placówkach, które działają w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Za leczenie prywatne pacjent musi zapłacić we własnym zakresie.

Dzięki EKUZ można skorzystać ze świadczeń zdrowotnych udzielanych w sytuacjach nagłych i niespodziewanych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego UE/EFTA. O tym, jakie świadczenia wchodzą w zakres, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę przewidywaną długość pobytu pacjenta w danym państwie - wyjaśniał nam wcześniej Andrzej Troszyński, rzecznik Mazowieckiego OW NFZ.

NFZ przypomina, że w większości państw członkowskich UE/EFTA obowiązuje też system współpłacenia przez pacjenta, a więc pokrywania części kosztów leczenia z własnych środków finansowych. I tak np. w Czechach obowiązuje współpłacenie za uzyskane świadczenia medyczne, pobyt w szpitalu, wezwanie lekarza do domu i wydanie leku refundowanego przepisanego na receptę. Aby uniknąć obciążenia tymi kosztami wskazane jest wykupienie dodatkowego prywatnego ubezpieczenia.

Źródło: rynekzdrowia.pl