Wiadomości

Jul 2, 2015
Na 33 kraje Europy 30 wprowadziło uregulowania w sprawie in vitro - jakie?
Senacka komisja zdrowia opowiedziała się w czwartek (2 lipca) za odrzuceniem w całości ustawy o leczeniu niepłodności, którą uchwalił Sejm. Decyzję senatorów skomentowała premier Ewa Kopacz. Stwierdziała, że ma nadzieję, iż losy tego projektu rozstrzygną się na sali plenarnej.

W trakcie posiedzenia nieobecnych było dwóch senatorów PO, a senator Helena Hatka (PO) wstrzymała się od głosu, zapowiedziała też zgłoszenie poprawek.

Wśród propozycji zmian, które wymieniła, jest m.in. ograniczanie prawa do korzystania z in vitro wyłącznie do małżeństw, ograniczenie liczby zapładnianych oocytów do dwóch (w ustawie - do sześciu) i możliwość ich mrożenia jedynie w wyjątkowych sytuacjach.

Dodała, że będzie proponować również wprowadzenie zapisu o rozdzieleniu klinik przeprowadzających in vitro od placówek stosujących inne metody leczenia niepłodności. Jak argumentowała, w placówkach prowadzących oba typy działalności może pojawić się pokusa zbyt pochopnego stosowania zapładniania pozaustrojowego.

Uchyliła się od odpowiedzi na pytanie, czy swoje propozycje konsultowała z klubem PO. Powiedziała jedynie, że trwają rozmowy na ten temat z innymi senatorami i ma nadzieję, że poprze je większość senatorów PO.

W ubiegłym tygodniu posłowie przegłosowali ustawę o leczeniu niepłodności. Za było 261 posłów PO, PSL, SLD, Twojego Ruchu i niezrzeszonych. Przeciwni byli posłowie PiS. PiS zapowiedziało, że jeśli dojdzie do władzy, to ustawę zmieni.

Uchwalona przez Sejm ustawa zabrania tworzenia zarodków w celach innych niż pozaustrojowe zapłodnienie. Ogranicza także możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych. Zapłodnionych będzie mogło być nie więcej niż sześć komórek jajowych.

Więcej zarodków będzie można utworzyć, gdy kobieta poddająca się procedurze będzie mieć więcej niż 35 lat lub gdy będą ku temu wskazania medyczne.

Źródło: rynekzdrowia.pl