Wiadomości

Jun 25, 2015
Chorzy z WZW C doczekali się refundacji terapii bezinterferonowych
Do wykazu leków refundowanych trafiły w końcu innowacyjne terapie w leczeniu chorych z WZW C. Dzięki ich zastosowaniu zdecydowanie poprawi się skuteczność leczenia chorych.

Na lipcową listę leków refundowanych trafiły  ombitaswir, paritaprewir, ritonawir (1 kod EAN) oraz dasabuwir (1 kod EAN) w ramach nowego programu lekowego Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową (ICD-10 B 18.2) .

Jak informuje resort objęcie refundacją pierwszej terapii bezinterferonowej poszerzy zakres opcji terapeutycznych i umożliwi dobór optymalnej terapii dla pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, u których potwierdzono obecność zakażenia genotypem 1 lub 4 HCV. Decyzja o finansowaniu terapii bezinterferonowej pacjentom zakażonym HCV jest odpowiedzią na postulaty zarówno środowiska pacjentów, jak i ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jak informowaliśmy  prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego przedstawił  12 czerwca wyniki Polskiego badania Amber, którym objęto 159 pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C leczonych za pomocą nowoczesnych terapii bez interferonu.

Jak podkreślał jego wyniki to prawdziwy przełom w leczeniu chorych. Profesor wyjaśniał, że 44 proc. chorych z powodzeniem objętych programem wykazywało całkowity brak odpowiedzi na wcześniejsze leczenie. Całą grupę tworzą najcięższe przypadki pacjentów leczonych w polskich klinikach.

Już po dobie leczenia u wspomnianych pacjentów widoczne były zauważalne efekty leczenia, a po 4 tyg. 60 proc. z nich miało niewykrywalną wiremię.

- Obecnie terapię zakończyło 72 pacjentów. Poza dwoma przypadkami chorych, którzy z różnych powodów musieli zakończyć wcześniej leczenie, u pozostałych wirus jest niewykrywalny - mówi prof. Flisiak i zaznacza, że taki efekt można uzyskać u większości polskich pacjentów już po 12 tyg. innowacyjnego leczenia.

Specjaliści sądzą, że dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych.

Źródło: rynekzdrowia.pl