Wiadomości

May 27, 2015
Prezes NFZ: będzie ustawa o zdrowiu publicznym, będą środki na profilaktykę cukrzycy
Nawet milion osób w Polsce może chorować na cukrzycę nie wiedząc o tym, dlatego - zdaniem ekspertów - konieczne jest zwiększanie społecznej świadomości na temat tej choroby. NFZ zapowiada, że na edukację Polaków pieniądze się znajdą, ale najpierw musi zostać przyjęta ustawa o zdrowiu publicznym.

Tadeusz Jędrzejczyk, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zapowiedział podczas konferencji ExPAND, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne oraz Europejską Sieć na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy, że Fundusz jest gotowy na wsparcie finansowe działań profilaktycznych w zakresie cukrzycy.

- NFZ na potrzeby procedowanej obecnie ustawy o zdrowiu publicznym zabezpieczył pewne środki, których celem jest finansowanie programów profilaktycznych. W takie programy wpisuje się profilaktyka cukrzycy, która stanowi jedną z chorób cywilizacyjnych. Walka z nią ma być jednym z priorytetów tejże ustawy - wskazał prezes NFZ.

Jędrzejczyk zaznaczył że płatnik widzi możliwość wsparcia finansowego porady edukacyjnej diabetologicznej , o co upominają się pielęgniarki, a także edukatorzy diabetologiczni. – By jednak było to możliwe w praktyce, konieczne jest przyjęcie ustawy o zdrowiu publicznym. Musimy mieć prawo, o które będziemy mogli się oprzeć wydatkując konkretne środki - dodał.

Beata Małecka-Libera, wiceminister zdrowia i pełnomocnik rządu ds. projektu ustawy o zdrowiu publicznym poinformowała, że ustawa jest już na etapie finalnym i wkrótce trafi do Sejmu. - Wierzę, że uda nam się ją przyjąć jeszcze w tej kadencji - deklarowała i przyznała, że właśnie profilaktyka cukrzycy będzie jej ważnym rozdziałem.

W celu poprawy sytuacji pacjentów z cukrzycą w całej Europie, również w Polsce, została powołana do życia inicjatywa ExPAND (The European Policy Action Network on Diabetes), czyli Europejska Sieć na rzecz Zmian w Polityce Zdrowotnej Dotyczącej Cukrzycy.

Opracowaniem krajowej strategii walki z cukrzycą w Polsce, zajmie się powołana w marcu br. Rada Programowa ExPAND , do której zaproszono przedstawicieli środowisk rządowych, parlamentarnych, ekspertów w dziedzinie diabetologii i zdrowia publicznego oraz organizacji pacjenckich.

Źródło: rynekzdrowia.pl