Wiadomości

May 24, 2015
Rusza projekt "Muzeum przyjazne osobie z autyzmem"
Fundacja Prodeste z Opola rozpoczęła rekrutację muzeów do programu, który ma pomóc w dostosowaniu ich oferty do potrzeb osób z autyzmem. Dziś nie ma ani jednego muzeum, które byłoby w pełni pozbawione barier - oceniła prezes fundacji Joanna Ławicka.

Projekt "Muzeum przyjazne osobie z autyzmem" ma trwać do końca roku, został dofinansowany w 75 proc. ze środków resortu kultury.

Kompleksowym programem objętych zostanie 20 placówek, których oferta jest atrakcyjna dla dzieci. - Są rozsiane po całym kraju. Mamy właściwie z każdego województwa jakieś muzeum wybrane, od bardzo malutkich, wąsko tematycznych placówek po duże instytucje kultury - wyjaśniła Ławicka.

Cały program współpracy z muzeami składa się z kilku etapów. Na pierwszym etapie są szkolenia dla pracowników, które zawierają ogólne informacje i wsparcie - jak prezentować zbiory i kontaktować się ze zwiedzającymi ze spectrum autyzmu.

- Nasi terapeuci wspólnie z pracownikami muzeum wypracowują też metody pracy przy organizowaniu lekcji muzealnych. Kolejnym krokiem będzie zorganizowanie wycieczki dla dzieci ze spectrum autyzmu do danego muzeum. Sprawdzimy, jak wygląda po tym szkoleniu sytuacja i dowiemy się, co jeszcze wymaga zmiany - wyjaśniła Ławicka.

Dodała, że następnym elementem będzie opracowanie wraz z muzealnikami obszernego przewodnika dla dzieci z autyzmem na temat konkretnego muzeum, jego zbiorów, oferty edukacyjnej. Ostatni etap to ogólnopolska konferencja szkoleniowa pod koniec roku, w Warszawie.

Prezes Prodeste powiedziała, że bardzo ważne będzie określenie, w jaki sposób placówka muzealna jest w stanie dostosować się do potrzeb dziecka niemówiącego, z różnymi zaburzeniami rozumienia języka, z problemami w komunikacji.

- To indywidualna praca z każdą placówką. Nie chcemy dyrektorom czy pracownikom narzucać żadnego wzorca, tylko chcemy pracować razem z nimi i wspólnie wyjść naprzeciw potrzebom tej specyficznej grupy zwiedzających, dopasowując się do specyfiki muzeum - powiedziała.

- O ile muzea są już przygotowane na wizytę osób z innych grup niepełnosprawności, o tyle w przypadku osób z autyzmem nie ma się na czym oprzeć. W Polsce jest tylko jedno muzeum, które podjęło większy wysiłek, by do nich dotrzeć - powiedziała Joanna Ławicka.

To Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które opracowało przewodnik dla dzieci ze spektrum autyzmu i zbiór zwrotów w postaci piktogramów, by mogły za ich pomocą sygnalizować swoje potrzeby. Przewodnik został przygotowany przy współpracy z Fundacją Synapsis.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból. Zaburzeniem pokrewnym, jednak o łagodniejszym przebiegu jest zespół Aspergera.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem, czyli zaburzenie to dotyka jedną osobę na 150; oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy.

Obecnie nie ma danych na temat występowania tego zaburzenia w kraju. Według ekspertów najważniejsze jest, żeby wykryć autyzm jak najwcześniej, gdy są największe możliwości stymulowania rozwoju dziecka.

Źródło: rynekzdrowia.pl