Wiadomości

Mar 20, 2015
Sejm przyjął informację o realizacji programu zdrowia psychicznego
Sejm nie zgodził się w piątek (20 marca) na odrzucenie informacji Ministerstwa Zdrowia o realizacji działań wynikających z Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego za lata 2012 i 2013. Na poprzednim posiedzeniu wnioskował o to klub PiS. Tym samym informacja została przyjęta.

Jak wynika z informacji, od 20 proc. do 30 proc. Polaków uskarża się na różne problemy z zakresu zdrowia psychicznego, m.in. obniżenie nastroju i aktywności, przewlekły lęk i drażliwość. Kilkanaście procent Polaków ujawnia lęki napadowe, lęki społeczne i napady złości.

Corocznie w ramach ambulatoryjnej opieki psychiatrycznej w Polsce leczy się ok. 1,5 mln osób. Wśród zaburzeń psychicznych najczęstsze były zaburzenia niepsychotyczne. Najwięcej osób korzystało ze świadczeń ambulatoryjnych w województwach mazowieckim i wielkopolskim, najmniej natomiast w województwach opolskim oraz lubuskim.

W szpitalach psychiatrycznych w 2013 r. przebywało 195,5 tys. pacjentów, o 1,6 tys. osób mniej niż w 2012 r. Średni pobyt chorego w szpitalu psychiatrycznym wyniósł 30,3 dnia i był o 2 dni dłuższy niż średni pobyt pacjentów na oddziałach psychiatrycznych w szpitalach ogólnych.

Koordynatorem Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego jest minister zdrowia. Założenia programu są realizowane przez ministrów: sprawiedliwości, obrony narodowej, zdrowia, edukacji narodowej, pracy i polityki społecznej, nauki i szkolnictwa wyższego oraz spraw wewnętrznych.

W realizację programu zaangażowany jest również Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program realizowany jest także przez jednostki samorządu terytorialnego. W 2013 r. wszystkie województwa, 81 proc. powiatów, 92 proc. miast na prawach powiatu oraz 58 proc. gmin podejmowało różne inicjatywy na rzecz poprawy zdrowia osób z zaburzeniami psychicznymi.

Program został zaplanowany na lata 2011-2015. Jego główne założenia to promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Chodzi także o zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz innych form wsparcia i pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie.

Program miał także przyczynić się do rozwoju badań naukowych i tworzenia systemu informacji koniecznych do skutecznego zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

Źródło: rynekzdrowia.pl