Wiadomości

Dec 31, 2014
Mazowieckie: po 1 stycznia będzie czynna większość przychodni POZ
Większość przychodni podstawowej opieki zdrowotnej na Mazowszu podpisała umowy z NFZ na 2015 r. i po 1 stycznia przyjmie pacjentów - wynika z najnowszych informacji Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Szczególny nadzór wprowadzono w ośmiu powiatach.

W środę (31 grudnia) wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski spotkał się z dyrektorem Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Filipem Nowakiem.

- W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 proc. mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek nocnej pomocy lekarskiej - wyjaśniła po spotkaniu PAP rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy sześciu powiatów: lipskiego, kozienickiego, makowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego, węgrowskiego a także dwóch miast: Radomia oraz Ostrołęki.

- Sytuacja jest dynamiczna, kolejne podmioty wciąż decydują się na podpisanie umów. Mogą to zrobić dziś do północy - przypomniała Biały.

Zapewniła, że na Mazowszu przyjmują wszystkie szpitale publiczne, świadczona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, a w przypadkach nagłych każdy może skorzystać z pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia.

- Od 1 stycznia możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie ma, należy przepisać się do innej - wskazała Biały.

Listy placówek, które podpisały umowy na przyszły rok, można znaleźć na stronie internetowej Mazowieckiego OW NFZ - www.nfz-warszawa.pl i pod numerem całodobowej infolinii - (22) 456 74 01.

Od 2 stycznia NFZ ma uruchomić na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu.

- Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta - 0 800 190 590 lub numer 987 Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - poinformowała rzeczniczka wojewody.

W całym kraju umowy podpisało trzy czwarte lekarzy rodzinnych. Termin upływa w środę o północy. Po 1 stycznia wszystkie przychodnie zostaną otwarte jedynie w trzech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Najtrudniejsza sytuacja jest w Lubuskiem i Opolskiem, gdzie zdecydowana większość lekarzy wciąż nie podpisała umów. Lekarze ci są zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, które nie porozumiało się z Ministerstwem Zdrowia.

źródło: rynekzdrowia.pl