Wiadomości

Nov 7, 2014
Sejm: obowiązek rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej odroczony do 2018 r.
Przesunięcie o trzy lata - do 2018 r. - obowiązku rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej przez część lekarzy jeżdżących w specjalistycznych karetkach - przewiduje nowelizacja Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, którą w piątek (7 listopada) uchwalił Sejm.

Za przyjęciem tej nowelizacji głosowało 244 posłów, przeciw było dwóch posłów, a 187 wstrzymało się.

Projekt tej nowelizacji przygotowała grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Jak uzasadniali, nowelizacja przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2015 r. do 1 stycznia 2018 r. obowiązku rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej przez lekarzy posiadających doświadczenie w wymiarze 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala, pracujących w wyjazdowych zespołach specjalistycznych.

Jak uzasadniali autorzy projektu, bez takiej nowelizacji mogłoby okazać się, że po 1 stycznia 2015 r. zabraknie lekarzy, którzy mogliby jeździć w zespołach specjalistycznych. Stąd proponowana nowelizacja wydłużająca okres rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej o trzy lata, aby umożliwić określonej grupie lekarzy dalsza pracę w składach specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i wymogi dla lekarza tego systemu. Lekarzem takim może być m.in. ten, który ma doświadczenie 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala.

Lekarz ten jest zobowiązany do rozpoczęcia specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej; nowela przesuwa termin jej rozpoczęcia z 1 stycznia 2015 do 1 stycznia 2018 r.

żródło: rynekzdrowia.pl