Wiadomości

Oct 23, 2014
O relacjach nauki i biznesu: potrzebna współpraca
Jeśli chodzi o współpracę nauki i biznesu, "nie biegniemy dostatecznie szybko" w porównaniu z resztą świata - ocenił wiceminister nauki Włodzisław Duch podczas rozpoczętego w środę (22 października) w Warszawie Polskiego Kongresu Gospodarczego.

Uczestnicy kongresu, organizowanego przez Pracodawców RP, mają m.in. rozważyć propozycje nowych rozwiązań legislacyjnych, finansowych i organizacyjnych, które ułatwiłyby kontakt między naukowcami a przedsiębiorcami.

Jeden z punktów kongresu - to debata "Współpraca biznesu i nauki jako narzędzie modernizacji Polski". Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Włodzisław Duch przypomniał podczas tego spotkania, że w ostatnim czasie wprowadzono sporo zmian w przepisach, dzięki którym współpraca ta ma być łatwiejsza. Chodzi o nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która zakłada m.in. monitoring karier absolwentów czy zmianę zasad komercjalizacji badań.

Dyrektor generalna firmy farmaceutycznej Roche Polska, Ewa Grenda wskazała, że jej firma potrzebuje od polskich naukowców pomysłów. Tymczasem nie chwalą się oni swoimi odkryciami i badaniach nad nowymi lekami, które można wdrożyć, a - jej zdaniem - w Polakach jest potencjał.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber ocenił z kolei, że przedsiębiorcy "za mało ingerują w działalność uczelni". Przypomniał, że przedstawiciele świata biznesu mają możliwość zasiadania w konwentach uczelni i proponowania zmian w programach studiów. Przyznał, że przedsiębiorcy muszą informować o swoich oczekiwaniach wobec nauki.

źródło: rynekzdrowia.pl