Wiadomości

Oct 7, 2014
Wczesne podanie leków nie eliminuje wirusa HIV
Podanie leków antyretrowirusowych w ciągu kilku godzin od zakażenia nie niszczy całkowicie wirusa HIV - informuje serwis "BBC News/Health".

Choć w dziedzinie leczenia osób zakażonych wirusem HIV dokonał się ogromny postęp i zakażenie nie jest już równoznaczne z wyrokiem śmierci, leki usuwają wirusa tylko z krwioobiegu, pozostawiając go utajonego w tkankach - prawdopodobnie w układzie nerwowym i pokarmowym.

 

Wydawało się, że odpowiednio wczesne podanie leków pozwoli zapobiec usadowieniu się HIV w organizmie.

 

Specjaliści przypuszczali, że dzieci, które urodziły się z wirusem HIV będzie można od niego uwolnić, jeśli zaraz po porodzie zostanie włączone leczenie. Dzięki lekom, które skutecznie hamują namnażanie się wirusa wielu zakażonych nim ludzi nie umiera na AIDS i żyje z HIV 20, a nawet 30 lat.

 

W roku 2009 lekarze z uniwersytetu w Mediolanie podali leki przeciwwirusowe nowonarodzonemu dziecku matki zakażonej HIV. Co prawda wirus zniknął z jego krwioobiegu na trzy lata, jednak w drugim tygodniu po zakończeniu retrowirusowej kuracji pojawił się ponownie.

 

Podobny był przypadek czteroletniej amerykańskiej dziewczynki, znanej, jako "dziewczynka z Missisipi". Mimo wczesnego podania leków wirus pozostał w organizmie i ujawnił się po przerwaniu kuracji. W maju 2014 r. ogłoszono, że po zastosowaniu leczenia antywirusowego, dostępnymi metodami nie znaleziono wirusa w jej organizmie. Jednak HIV tylko się ukrył, po zaprzestaniu leczenia znowu zaczął się namnażać. Wykryto go w lipcu tego roku, gdy jego poziom w organizmie się zwiększył.

 

"Ten przypadek wykazuje, że niewykrywalny poziom wirusa HIV we krwi nie oznacza, że organizm jest od niego wolny. Na skuteczną metodę jego eliminacji trzeba jeszcze poczekać" - powiedział BBC prof. Sanjaya Senanayake z Australian National University Medical School.

 

Jak dotąd udało się wyleczyć tylko jedną osobę. W roku 2007 Timothy Ray Brown z powodu białaczki otrzymał przeszczep szpiku kostnego od dawcy z rzadką, genetyczną mutacją, która daje odporność na wirusa HIV. Od tego czasu nie wykazuje objawów infekcji.

 

Źródło: www.pap.pl