Wiadomości

Jun 5, 2014
Prof. Henryk Skarżyński zwyciężył w plebiscie "Nauka to wolność"
Wszczepienie implantów leczących głuchotę przez zespół prof. Henryka Skarżyńskiego to najważniejsze naukowe wydarzenie w Polsce ostatnich 25 lat - uznali internauci uczestniczący w plebiscycie "Nauka to wolność", zorganizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Henryk Skarżyń„ski

W internetowym plebiscycie można było zagłosować na jeden z 25 najważniejszych wynalazków i wydarzeń ostatniego ćwierćwiecza. - Osiągnięcia ostatnich 25 lat to także osiągnięcia naukowe - dlatego zorganizowaliśmy konkurs na najciekawsze polskie wynalazki - powiedziała dziennikarzom prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Często w Polsce uważa się, że nauka jest elitarna, zamknięta i mało przyjazna. Chcemy, by przyznanie grantu wiązało się z obowiązkiem komunikowania się i informowania o swoich badaniach. Problemem jest także i to, że przemysł jest mało otwarty na naukę, mało chłonny, a wiele wielkich firm nie ma w Polsce laboratoriów badawczych - mówiła minister.

Dokonania prof. Skarżyńskiego doceniło 747 osób (22 proc. biorących udział w głosowaniu).

Drugie miejsce w plebiscycie zajęło ogłoszenie wyników pomiaru odległości do pobliskiej galaktyki - Wielkiego Obłoku Magellana na łamach prestiżowego tygodnika Nature (w marcu 2013 r.) - zagłosowało na to 594 osób. Pomiar został dokonany z niezwykłą dokładnością przez międzynarodowy zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Grzegorza Pietrzyńskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Trzecie miejsce - z 369 głosami - zdobył prof. Bogdan Marciniec za odkrycie nowych reakcji i katalizatorów procesów prowadzących do wytwarzania materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym. 

Poza czołową trójką na plebiscytowej liście znalazły się m.in.: powstanie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - największej pozarządowej organizacji non profit wspierającej badania naukowe w Polsce; otwarcie Centrum Nauki Kopernik; sukcesy polskich informatyków w międzynarodowych konkursach; udział Polaków w pracach ośrodka CERN, które doprowadziły do odkrycia bozonu Higgsa; wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego sztucznego satelity studenckiego PW-Sat; odkrycie pierwszych planet nienależących do Układu Słonecznego przez prof. Aleksandra Wolszczana; technologia wytwarzania grafenu opracowana przez dr inż. Włodzimierza Strupińskiego; sukcesy polskich chirurgów, którzy w maju 2013 r. w Centrum Onkologii w Gliwicach przeprowadzili pierwszy przeszczep twarzy w Polsce.

Źródło: rynekzdrowia.pl