Wiadomości

Mar 19, 2014
DEPRESJA

Depresja jest zaburzeniem nastroju, które według badań WHO dotyka około 350 milionów ludzi na całym świecie. W Polsce cierpi na nią nawet co 10 mieszkaniec i nie ma tutaj znaczenia, w jakim jest on wieku, jakiej jest płci, rasy czy wyznania. Większość osób wie, czym różni się depresja od zwykłej chandry i zdaje sobie sprawę z tego, że nie można jej lekceważyć, jednak nie wszyscy do końca potrafią zapobiegać depresji i znają sposoby jej leczenia. Odpowiednio dobrana dieta, pozytywne nastawienie, otwartość mają bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, dlatego są skuteczne również w profilaktyce depresji.

23 dzień lutego został ustanowiony jako Dzień Walki z Depresją. W tym czasie liczne organizacje dbają o to, by wiedza na temat depresji była rozpowszechniana, aby choroba nie stanowiła tematu tabu. Często ludzie nie wiedzą, jak pomóc swoim bliskim cierpiącym na depresję, dlatego tak ważne jest przekazywanie innym wiedzy i doświadczeń z nią związanych.

Jednym z niekwestionowanych objawów depresji są np. myśli samobójcze i dlatego bardzo często choroba ta skutkuje targnięciem się na własne życie przez osobę na nią cierpiącą. W ciągu roku samobójstwo jest popełniane średnio przez 500 000 ludzi na świecie, w tym około 6000 Polaków. Badania wykazują, że ponad połowa tego rodzaju śmierci następuje wskutek depresji. Konieczna jest więc po pierwsze – szybka diagnoza, a po drugie – natychmiastowe podjęcie leczenia. Lekarz psychiatra Alina Nowicka zaznacza, że „diagnozę ostateczną może postawić tylko lekarz, ale nie musi być to wyłącznie psychiatra, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę”.

 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Wszystko, co powinieneś wiedzieć o depresji”, który został przygotowany w oparciu o wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis abcZdrowie.pl. Badanie to umożliwiło sprawdzenie, ile Polacy wiedzą na temat depresji, jej przyczyn, objawów, profilaktyki i leczenia. W raporcie zostały również przytoczone wypowiedzi specjalistów z zakresu psychiatrii, dietetyki i psychologii, którzy pokazali, że depresji nie można zaniedbać, gdyż wymaga ona specjalistycznego leczenie i nie minie samoistnie, ale za to można jej zapobiegać, co pozwala mimo wszystko optymistycznie patrzeć w przyszłość.

Źródło: http://www.zdrowie-publiczne.info