Wiadomości

Mar 10, 2014
Konferencja prasowa Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych - BEZPIECZEŃSTWO LEKÓW ROŚLINNYCH

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych ma przyjemność zaprosić Państwa na konferencję prasową BEZPIECZEŃSTWO LEKÓW ROŚLINNYCH organizowaną w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Lek Bezpieczny

Konferencja odbędzie się

11 marca 2014 r. (wtorek) o godzinie 12.00
w siedzibie Urzędu, przy ul. Ząbkowskiej 41 w Warszawie
sala konferencyjna (parter)

 

Od kilkunastu lat zauważamy rosnące zainteresowanie lekiem pochodzenia roślinnego. Jak to się stało? Przecież jeszcze w połowie XX wieku lek roślinny był lekiem zepchniętym na margines medycyny. Jednak postęp naukowy, który pozwolił poznać zawarte w roślinach leczniczych składniki biologicznie aktywne, warunkujące ich właściwości lecznicze, przywrócił lekom roślinnym należne im miejsce. Paradoks: postęp naukowy, który miał wyeliminować leki pochodzenia roślinnego z nowoczesnego lecznictwa, stał się przyczyną ich rosnącego znaczenia.

Mimo, że wiele nowoczesnych leków roślinnych posiada swoje korzenie w medycynie minionych wieków, to jednak dzięki badaniom naukowym, które zweryfikowały ich przydatność we współczesnym lecznictwie, są one ważnymi środkami współczesnej medycyny. Prowadzone w coraz szerszym zakresie badania fitochemiczne i fitofarmakologiczne nowych roślin, pozwoliły też na wprowadzenie do lecznictwa wielu nowych roślinnych produktów leczniczych. Medycyna XXI wieku nie jest wcale medycyną bez „archaicznych ziół”, jak wcześniej przewidywano. Jest medycyną, w której nowoczesny lek pochodzenia roślinnego stosowany jest równolegle z lekiem syntetycznym.

Lek roślinny ze względu na swoją specyfikę wynikającą z naturalnej złożoności i zmienności składu surowców roślinnych, z których jest wytwarzany wymaga szczególnego podejścia w procesie dopuszczenia go do obrotu. Jakość, skuteczność i bezpieczeństwo każdego produktu leczniczego, w tym produktu leczniczego roślinnego musi być udokumentowana przez wytwórcę, a dokumentacja ta podlega ocenie przez nasz Urząd Rejestracji. Jakość leku roślinnego, a w szczególności pochodzenie surowców roślinnych, powtarzalność procesu wytwarzania opartego na zasadach Dobrej Praktyki Uprawy i Zbioru i Dobrej Praktyki Wytwarzania oraz kontrola każdej serii leku wprowadzanego do obrotu jest podstawą bezpieczeństwa jego stosowania.

Konferencja przybliży Uczestnikom problematykę leku roślinnego, w tym:

  • Zagrożenia związane ze stosowaniem produktów pochodzenia roślinnego
  • Ocena bezpieczeństwa stosowania u dzieci
  • Czy celowe jest stosowanie preparatów złożonych zawierających witaminy i minerały?
  • Działania niepożądane produktów stosowanych w celu redukcji masy ciała
  • Interakcje i zafałszowania produktów roślinnych

Konferencję poprowadzi Wojciech Łuszczyna, rzecznik URPL, WMi PB

Bliższe informacje: Anna Plich, tel. (022) 492-12-40, fax (0 22) 492-12-49, lub anna.plich@urpl.gov.pl.

 

Źródło: www.urpl.gov.pl