Wiadomości

Oct 24, 2013
Unijna wymiana danych z zakresu m.in. świadczeń zdrowotnych

Według strony internetowej - www.rynekzdrowia.pl, sejmowe komisje: administracji i cyfryzacji, polityki społecznej i rodziny zaproponowały przyjęcie rządowego projektu ustawy, która włączałaby Polskę do unijnego Systemu Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI), bez większych poprawek. System ten dotyczy także wymiany danych z zakresu świadczeń zdrowotnych.


Zwiększenia szybkości wymiany informacji między unijnymi instytucjami zabezpieczenia społecznego, przyspieszenia weryfikację uprawnień, a następnie zapewnienie wypłacania świadczeń jedynie osobom uprawnionym, miałby za zadanie system EESSI.

Aktualnie wymiana danych koniecznych do ustalenia praw i obowiązków ubezpieczonych oraz świadczeniobiorców odbywa się poprzez formularze i dokumenty papierowe. 1 maja 2014 roku zostało zaplanowane uruchomienie systemu EESSI. Od tego dnia w ramach wspólnej bezpiecznej sieci, powinno odbywać się elektroniczne przekazywanie danych, z zapewnieniem ich poufności i ochrony.

Punkt kontaktowy ma być kluczowym elementem systemu EESSI na poziomie krajowym. Będzie nim instytucja, która zostanie wyznaczona w konkretnym państwie dla określonych kategorii świadczeń. Jego zadaniem będzie wysyłanie i otrzymywanie drogą elektroniczną danych w sprawie zabezpieczenia społecznego.

W Polsce będą funkcjonować trzy wspomniane punkty. Jeden - zostanie utworzony w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a do jego zadań będzie należało rozsyłanie danych dotyczących bezrobocia i świadczeń rodzinnych. Natomiast drugi taki punkt powstanie w ZUS i będzie zajmował się przesyłaniem danych z sektora świadczeń emerytalno-rentowych, pieniężnych świadczeń wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich oraz obszaru rolniczego i systemów specjalnych.