Wiadomości

Sep 24, 2013
Sezon grypowy 2013: znamy nowe rekomendacje
Eksperci medyczni związani z Krajowym Ośrodkiem ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wraz z przedstawicielami Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej zaprezentowali rekomendacje w zakresie profilaktyki grypy na sezon 2013/2014.

Na dorocznej debacie eksperckiej - Flu Forum 2013 - przedstawiciele świata medycyny oraz organów państwowych, takich jak Komitetu Doradczego ds. Szczepień, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH, zaprezentowali rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy w sezonie 2013/2014.

Badacze z WUM oraz NIZP-PZH podkreślili, że szczególną uwagę należy poświęcić popularyzacji profilaktyki grypy w społeczeństwie ze szczególnym uwzględnieniem kwestii epidemiologicznych. Dlatego też zalecą szczepienia grup pacjentów, dla których szczepienie przeciw grypie pozwala zredukować ryzyko szczególnie groźnych powikłań pogrypowych - w tym osób po 65 roku życia. Kolejną priorytetową grupą są osoby, których szczepienie przyczynia się do redukcji transmisji wirusa w społeczeństwie oraz ogranicza ryzyko epidemii grypy- w tym przypadku eksperci zalecają szczepienia osobom związanym z ochrona zdrowia i narażonym na kontakt z wieloma zakażonymi osobami, a także dzieciom w wieku przedszkolnym i szkolnym. 

"Kluczowe jest podniesienie wyszczepialności m.in. wśród pracowników sektora ochrony zdrowia. Szczepienia profilaktyczne są zalecane również osobom pracującym z małymi dziećmi lub opiekującymi się pacjentami z grup ryzyka, jak również wśród pracowników handlu, szkół oraz transportu.Dlatego ważne jest, aby w okresie od września do października jak największa liczba osób z grup, których dotyczą rekomendacje, zaszczepiło się przeciw grypie" - przekonuje dr Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego