Wiadomości

Sep 21, 2013
Jemen: Śluby z dziećmi zgodne z islamskim prawem
Na początku tego miesiąca świat obiegła wiadomość o tym, że ośmioletnia Jemenka poślubiona dużo starszemu mężczyźnie nie przeżyła nocy poślubnej. Najprawdopodobniej wiadomość była nieprawdziwa, ale problem jest w Jemenie bardzo poważny.

Ośmiolatka miała umrzeć w wyniku krwotoku wewnętrznego, spowodowanego aktem seksualnym, podczas którego - według informatorów - doszło do rozerwania narządów wewnętrznych.

Historia ośmioletniej Rawan wzbudziła tak silne oburzenie na całym świecie, że szef bezpieczeństwa narodowego Jemenu, Ali Hassan Al-Ahmadi, nakazał lokalnym władzom, by sprawdziły, czy tragedia ta rzeczywiście miała miejsce.

Po odnalezieniu rodziny Rawan jej ojciec zaprzeczył całemu zdarzeniu. Dziewczynka przedstawiona jako Rawan wraz z ojcem i rodziną brała udział w konferencji prasowej. Nigdy nie została wydana za mąż, a badania lekarskie potwierdziły, że jest dziewicą. - Cała rodzina wspierała ją w tych trudnych chwilach - powiedział Mosleh Ezzi, szef prokuratury w miejscowości Haradh, gdzie incydent miał się wydarzyć.

Dobry stan dziecka potwierdziły wszystkie służby, ale nie zmieniło to faktu, że wczesne wydawanie dziewczynek za mąż jest w Jemenie na porządku dziennym.

Według Human Rights Watch ponad połowa młodych dziewcząt wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 lat. Czternaście procent nie ma w tym momencie ukończonych nawet lat 15. Wielu Jemeńczyków twierdzi, że to ubóstwo zmusza ich do sprzedania swoich córek starszym, ale bogatym mężczyznom.

Kiedy historia Rawan ujrzała światło dzienne, działacze HRW wydali oświadczenie wzywające Jemen do chronienia młodych dziewcząt i ustalenie 18. roku życia jako dolnej granicy wieku, w którym mogą one zawierać związek małżeński. "Jemen powinien do końca wykluczyć te haniebne praktyki" - napisało HRW w oświadczeniu. "Obecne przemiany polityczne i trwające prace nad nową konstytucją stwarzają dla jemeńskiego rządu niepowtarzalną okazję do uchwalenia ustaw chroniących dziewczęta" - czytamy w oświadczeniu.

- Tysiącom jemeńskich dziewcząt odebrano dzieciństwo i zniszczono ich przyszłość - powiedziała Liesl Gerntholtz z Human Rights Watch. - Jemeński rząd powinien raz na zawsze zlikwidować ten proceder.

Próba podniesienia wieku zezwalającego na zawarcie małżeństwa miała już raz miejsce w 2009 roku. Przygotowana została wówczas ustawa, która określała ten wiek na 17. rok życia. Konserwatywni posłowie argumentowali jednak, że ustawa narusza prawo islamskie, które nie określa minimalnego wieku dla kobiety. Ustawa nigdy nie została uchwalona.

Aktywiści z organizacji praw człowieka i niektórzy politycy wciąż próbują zmienić prawo, ale ponad stu wiodących religijnych przywódców islamskich protestuje twierdząc, że ograniczenie wieku jest "sprzeczne z islamem".

W ciągu ostatnich kilku lat w Jemenie doszło do głośnych zdarzeń związanych z przedwczesnymi ślubami dziewczynek. W 2008 roku dziesięcioletnia Nujood Ali, wydana krótko wcześniej za starszego mężczyznę, zwróciła się do sądu w Sanie o udzielenie jej rozwodu. Ponieważ sprawa była bardzo mocno nagłaśniana przez media - sąd udzielił dziewczynce rozwodu.

Dwa lata później dwunastoletnia dziewczynka zmarła z powodu wykrwawienia spowodowanego stosunkami seksualnymi trzy dni po poślubieniu starszego mężczyzny.

W lecie tego roku na YouTube pojawił się film jedenastoletniej Nady Al-Ahdal, która zarzucała swoim rodzicom, że chcą ją wydać za starszego mężczyznę w zamian za pokaźną kwotę. Rodzice dziewczynki zaprzeczyli jej oskarżeniom, działacze organizacji broniących praw dziecka także powątpiewali w prawdziwość tych słów. Film dość szybko zniknął z Internetu, ale zdążyły go obejrzeć miliony ludzi.

Ojciec Rawan dementuje informację o jej śmierci i małżeństwie