Wiadomości

Sep 3, 2013
Opieka stomatologiczna kuleje
Aż 92 proc. polskich nastolatków cierpi z powodu próchnicy, a odsetek bezzębnych Polaków rośnie - za stan ten odpowiadają nie tylko rodzice, ale także system edukacji oraz ochrony zdrowia- przekonują kontrolerzy NIK.

Resortowe programy popularyzacji zdrowia i higieny ustnej są nieskuteczne- takie wnioski można wyciągnąć na podstawie raportu "Dostępność i finansowanie opieki stomatologicznej ze środków publicznych" opublikowanego dziś przez Naczelną Izbę Kontroli.

Z informacji zebranych w raporcie wynika, ż w latach 2010-2012 nie działał żaden z krajowych programów z zakresu profilaktyki przeciwpróchniczej finansowany ze środków MZ, co więcej leczenie stomatologiczne nie znalazło się na liście priorytetów określonych w ministerialnym rozporządzeniu z 21 sierpnia 2009 roku.

Tymczasem w ocenie kontrolerów NIK w 2011 roku blisko 80 proc. ubezpieczonych nie skorzystało ani razu ze świadczeń stomatologicznych finansowanych z budżetu NFZ. W dodatku udzielane świadczenia w ramach NFZ mają ograniczony zakres, a sami pacjenci nie wiedzą - gdzie znajduje się najbliższy gabinet stomatologiczny, który realizuje kontrakt z NFZ.

Zaniedbanie rodziców, nieskuteczne programy

W raporcie podkreślono, że blisko 10 proc. polskich siedmiolatków nigdy nie widziało lekarza dentysty, natomiast 92 proc. piętnastolatków cierpi z powodu próchnicy. Za stan ten odpowiadają nie tylko rodzice, ale również decyzja o likwidacji szkolnych gabinetów stomatologicznych.

Krytycznie kontrolerzy NIK ocenili także działania podejmowane przez MZ. Za mało skuteczny uznano Narodowy Program Zdrowia na lata 2007-2015, który zakładał znaczące zwiększenie odsetka dzieci i młodzieży objętych edukacją prozdrowotną, ograniczenie u nich próchnicy oraz poprawę dostępu do świadczeń stomatologicznych. Nie wykonano również zadań zaleconych w programie, a "Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej" nie przyniosło spodziewanych efektów efektów.

Zastrzeżenia kontrolerów budziły również działania samorządów lokalnych "Większość skontrolowanych gmin nie promowała profilaktyki chorób jamy ustnej i nie analizowała potrzeb zdrowotnych mieszkańców w tym zakresie. Przedstawiciele gmin byli zdania, że odpowiedzialność za prowadzenie takich działań spoczywa na resorcie zdrowia i NFZ"- piszą w raporcie kontrolerzy NIK..

Pozytywnie o polsko-szwajcarskiej współpracy

NIK pozytywnie ocenił natomiast starania i współpracę MZ w pozyskiwanie finansowania z zagranicznych źródeł. Kontrolerzy docenili program promujący zdrowie jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym finansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jak podkreślają w raporcie umowa na realizację tego projektu sygnowana była w lipcu 2012 roku.