Kurier Medycyny

Jul 11, 2009
Kurier Medycyny - Numer 15-20

Drodzy Czytelnicy, Szanowni Państwo

Oddajemy do Państwa rąk kolejny numer "Kuriera Medycyny", który jak zwykle porusza istotne problemy w obrębie polskiej służby zdrowia, a także środowiska polskich lekarzy i pielęgniarek. Okres wiosenny sprzyja domowym porządkom, skłaniając do zmian oraz podejmowania istotnych decyzji, również w obrębie polskiej służby zdrowia. Jesteśmy świadkami prób reformy systemu opieki zdrowotnej w Polsce w wykonaniu obecnego rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Należy mieć nadzieję, że politycy wreszcie dojdą do konsensusu i zreformują polską służbę zdrowia, która coraz bardziej niedomaga. Ostatnie miesiące, to również zmiany w Najwyższej Izbie Aptekarskiej. Na stanowisku Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej, mgr Andrzeja Wróbla zastąpił dr n. med. Grzegorz Kucharewicz.

Na łamach bieżącego numeru nie zabraknie wywiadów z ludźmi reprezentującymi interesy polskich lekarzy, a także interesy pielęgniarek i położnych. O sytuacji polskich lekarzy rozmawialiśmy z Wiceprzewodniczącym Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy – Sławomirem Zimnym, który przybliżył nam problemy nurtujące jego środowisko.

W „Kurierze Medycyny” staramy się również dostrzec działania, które wspierają polską służbę zdrowia. W ramach podsumowania XVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i kolejnego rekordu zebranych środków na zakup potrzebnego sprzętu medycznego rozmawialiśmy z Jurkiem Owsiakiem, który przybliżył nam również szczegóły dotyczące działalności Fundacji. Ponieważ docelową dziedziną medycyny, dla której zbierano w tym roku pieniądze była laryngologia, zamieszczamy także rozmowę z prof. dr hab. n. med. Kazimierzem Niemczykiem – Kierownikiem Katedry i Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Staramy się również podejmować tematy stricte naukowe, które powinny spotkać się z Państwa szczególnym zainteresowaniem. O roli wód mineralnych w diecie opowie na łamach swojego felietonu dr Monika Hoffman z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Poza tym na temat oksysteroli pokarmowych i problemów miażdżycowych, wypowie się prof. Elżbieta Bartnikowska z Katedry Dietetyki Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. Na koniec zachęcamy do zapoznania się z wywiadem z dr n. med. Dariuszem Wasilewskim – dyrektorem Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii oraz Przewodniczącym Ogólnopolskiego Zespołu do Walki z Depresją, który wyjaśni Państwu czym jest depresja i jak ją leczyć. Mamy nadzieję, że lektura "Kuriera Medycyny" dostarczy Państwu wielu ciekawych informacji o najistotniejszych problemach dotyczących medycyny i ochrony zdrowia w Polsce i na świecie.


dr Włodzimierz W. Sukiennik

Redaktor Naczelny