Wiadomości

Feb 2, 2013
Polpharma wchodzi w biotechnologiczny biznes
Polpharma zakończyła pierwszy etap budowy centrum badań i rozwoju Polpharma Biologics w Gdańskim Parku Naukowo-Technicznym. Będą tam prowadzone badania nad lekami biotechnologicznymi, biopodobnymi i bioulepszonymi stosowanymi w obszarze chorób układu immunologicznego, nerwowego oraz nowotworów.

W oddanej do użytku części centrum o powierzchni 600 mkw. uruchomiono pracownie badawcze umożliwiające rozwój i optymalizację procesów produkcji białek od pomysłu poprzez fazę laboratoryjną, aż do produkcji półtechnicznej. Otwarto również pracownie analityczne pozwalające m.in. na kontrolę jakości produktu podczas procesu produkcyjnego oraz ocenę jakości końcowej postaci leku. Produkcja pierwszego preparatu powinna ruszyć w ciągu 6 miesięcy.

Koszty adaptacji budynku wyniosły 40 mln zł, z tego 36 mln zł pochodziło z funduszy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Obecnie w centrum pracuje 12 specjalistów, docelowo będzie zatrudnionych około 50 osób. Polpharma zamierza zająć się w pierwszej kolejności rozwojem biopodobnych przeciwciał monoklonalnych z dwóch obszarów terapeutycznych: reumatoidalnego zapalenia stawów oraz onkologii, a następnie podejmie prace nad lekami stosowanymi w schorzeniach immunologicznych.

- Leki biologiczne to przyszłość farmacji. Dlatego musimy inwestować zarówno w preparaty biopodobne, jak i w rozwój innowacyjnych leków biologicznych. W długofalowej strategii Polpharmy zaczynamy od pozyskania licencji na lek biopodobny. Zamierzamy wchodzić w ten obszar w "miękki" sposób, czyli we współpracy z różnymi partnerami: technologicznymi, takimi którzy będą z nami dzielić koszty badań klinicznych oraz do wspólnej sprzedaży produktów na różnych rynkach - stwierdził Piotr Lassota, dyrektor Badań i Rozwoju Polpharma Biologics.

- W przypadku produktów biologicznych, których ochrona patentowa wygasa w ciąga 6 lat, nabędziemy licencje. Wszystkie produkty, których patenty wygasają w okresie 6 do 9 lat - będziemy rozwijać w kooperacji, natomiast produkty, których patent wygasa po 9 latach i później, chcemy rozwijać wewnętrznie - wyjaśnia Piotr Lassota.

Pierwszy lek biologiczny Polpharmy ma trafić na rynek w 2019 r.

(źródło: www.rynekzdrowia.pl)