Wiadomości

Jan 31, 2013
Bezpłatne pompy insulinowe dla olsztyńskich mam
15 nowoczesnych pomp insulinowych podarowała olsztyńskiemu szpitalowi wojewódzkiemu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Ciężarne chore na cukrzycę mogą je tu bezpłatnie wypożyczyć.

Szpital już wcześniej dysponował pompami, ale nie tak nowoczesnymi i nie w takiej ilości. Te najnowsze modele zapewniają precyzyjne dawkowanie insuliny, a także na bieżąco mierzą  cukier informując przy tym o zmianie poziomu glukozy (czy cukier spada, czy rośnie i jak szybko te zmiany się dokonują). Dzięki temu możliwa jest szybka modyfikacja leczenia oraz właściwe planowanie diety i aktywności fizycznej. Bezpłatny dostęp do nowoczesnego sprzętu mają pacjentki, które leczą się w olsztyńskim szpitalu - pompy wypożyczane są zarówno paniom, które już zaszły w ciążę, jak i tym, które dopiero ciążę planują. W przypadku, gdy ciąża jest dopiero w planach pacjentki muszą same zapłacić za tzw. osprzęt (strzykawki, baterie itp.) konieczny do używania pompy. To koszt ok. 300 zł miesięcznie. Ciężarnym całość funkcjonowania pomp finansuje NFZ.

Program wypożyczania pomp insulinowych realizowany w olsztyńskim szpitalu wojewódzkim działa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Jego celem jest poprawa systemu opieki nad ciężarnymi z cukrzycą oraz zwiększenie liczby kobiet z tej grupy planujących ciążę.

(źródło: pulsmedycyny.pl)