Informacja na temat najnowszej książki
prof. dr hab. n.med. Andrzeja Wojtczaka

"Zdrowie czy Choroba – Twój Wybór ale i Odpowiedzialność – ZDROWIE PUBLICZNE"


 

Aktualności Kuriera

Feb 17, 2016

Lekarze mówią o przełomowym odkryciu w onkologii - tak zwane „żywe lekarstwo” pokonałoby raka oraz uniemożliwiłoby jego nawrót. Eksperci są jednak ostrożni i przestrzegają przed zbytnim entuzjazmem.
Feb 9, 2016

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75. roku życia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Strona 1 z 233  > >>

E-Kurier Medycyny

Adres email:
 
Imię:
 

Wiadomości

Mar 29, 2018
PiS: słuchamy wszystkich opinii dotyczących przepisów w sprawie aborcji
Będziemy wsłuchiwać się we wszystkie głosy dotyczące przepisów w sprawie aborcji; wiemy, że wśród Polaków panuje przekonanie, iż obecny stan prawny powinien zostać utrzymany - powiedziała w czwartek (29 marca) rzeczniczka PiS, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

Mazurek była pytana w Sejmie o sondaż przeprowadzony na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24, z którego wynika, że 75 proc. badanych stwierdziło, że jest za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a 17 proc. opowiedziało się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

- Wiemy o tym, że wśród Polaków panuje przekonanie co do tego, że obecny stan prawny powinien zostać utrzymany i w mojej ocenie przy pracach nad obywatelskim projektem powinniśmy brać to pod uwagę - powiedziała Mazurek.

Dopytywana, czy to oznacza, że nie będzie zmian w prawie dotyczących aborcji, odparła: - Nie, proszę pani; to znaczy, że trzeba w dyskusji, która będzie podczas prac komisji polityki społecznej czy też podkomisji - bo nie wiem, jak to się skończy - trzeba też te argumenty brać pod uwagę. Nie udawajmy, że ich nie ma, bo one są - powiedziała rzeczniczka PiS.

Zaznaczyła, że polityki nie prowadzi się pod sondaże, ale "nie wolno udawać, że tych opinii nie znamy". - My znamy te opinie, dlatego we wszystkie głosy będziemy się wsłuchiwać - podkreśliła Mazurek.

Powiedziała, że w sprawach światopoglądowych nie ma dyscypliny w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, ale zaznaczyła, że PiS jest "partią katolicką". - Nie jest tajemnicą, że opowiadamy się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci - powiedziała rzeczniczka PiS.

Jak mówiła, o tym, kiedy będzie projekt procedowany, zadecyduje prezydium Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. - Jaka będzie decyzja, jakie będą rekomendacje naprawdę trudno dziś powiedzieć - dodała.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem "Czarny piątek". W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna "Biały piątek", której celem było poparcie działań pro-life. W weekend biały marsz przeciwników aborcji odbył się m.in. w Poznaniu.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

źródło: PAP/Rynek Zdrowia