Informacja na temat najnowszej książki
prof. dr hab. n.med. Andrzeja Wojtczaka

"Zdrowie czy Choroba – Twój Wybór ale i Odpowiedzialność – ZDROWIE PUBLICZNE"


 

Aktualności Kuriera

Feb 17, 2016

Lekarze mówią o przełomowym odkryciu w onkologii - tak zwane „żywe lekarstwo” pokonałoby raka oraz uniemożliwiłoby jego nawrót. Eksperci są jednak ostrożni i przestrzegają przed zbytnim entuzjazmem.
Feb 9, 2016

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o bezpłatnych lekach dla osób powyżej 75. roku życia - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Strona 1 z 233  > >>

E-Kurier Medycyny

Adres email:
 
Imię:
 

Wiadomości

Mar 27, 2018
To był pierwszy pogrzeb "dzieci utraconych" w tym mieście. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że mogą odebrać ciało

W grobowcu na cmentarzu Zachodnim złożono prochy zmarłych przed urodzeniem dzieci, których ciał rodzice nie odebrali ze szpitala. To pierwszy w Szczecinie pogrzeb "dzieci utraconych".


Uroczystości pogrzebowe odprawili metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Szczecinie o. Paweł Stefanowski. Na cmentarzu Zachodnim przy ul. Bronowickiej zebrało się kilkadziesiąt osób.

- Zawierzamy potędze i niezmierzonemu Bożemu miłosierdziu te dzieci. Jednocześnie prosimy Pana Boga, aby te dzieci, przyjmując w swoje dłonie i po swojemu obdarowując życiem wiecznym, sam je przeniknął swoją świętością, aby sam je przy sobie zachował, a rodzicom pozostającym tutaj, tęskniącym i cierpiącym, dał dar pokoju - powiedział abp Dzięga.

Urnę z prochami zmarłych przed urodzeniem dzieci, po które nikt nie zgłosił się do szpitala, złożono w zbiorowym Grobowcu Dzieci Utraconych.

Podczas uroczystości głos zabrała także jedna z matek, która, jak powiedziała, straciła troje dzieci przed ich urodzeniem. Podkreśliła, że to miejsce jest ważne przede wszystkim dla rodziców.

- Nam jest potrzebne miejsce ukojenia, pamięci, które pomoże nam przeżyć ten smutek, którego doświadczamy, kiedy znikacie z naszego życia w sposób fizyczny - powiedziała kobieta.

Zaznaczyła, że każdy z rodziców inaczej przeżywa stratę.

- Ale każdy z nas czuje w głębi serca, co oznacza to jedno słowo ''Jestem''. Jesteście, będziecie i kiedyś jeszcze się spotkamy. Do zobaczenia - zakończyła.

"Jestem" to słowo wyryte na pomniku wieńczącym grobowiec. Na płycie z białego marmuru widnieje też ślad dwóch dziecięcych stóp. Autorem projektu pomnika jest Miłosz Janczewski z Koszalina. Mogiła zawiera 21 nisz urnowych.

Uroczystość pogrzebu dzieci utraconych zorganizowała fundacja "Donum Vitae" i Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Jak wyjaśniła Marta Mierzejewska z fundacji, nie wszyscy rodzice wiedzą o tym, że mogą odebrać i indywidualnie pochować ciało dziecka zmarłego przed urodzeniem, niezależnie od tego, jak długo trwała ciąża.

- Nadal zdarzają się takie sytuacje. Dlatego uroczystość odbywa się przede wszystkim dla ''rodziców po stracie'', którzy z różnych przyczyn - najczęściej z niewiedzy - nie odebrali ze szpitala ciała swojego dziecka - powiedziała Mierzejewska.

Pochówki w grobowcu przy ul. Bronowickiej mają się odbywać dwa razy w roku - w marcu z okazji Narodowego Dnia Życia (24 marca) i 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego.

źródło: PAP/Rynek Zdrowia