Wiadomości

Mar 20, 2018
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach ma 70 lat

70 lat temu - 20 marca 1948 r. Rada Ministrów wydała rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. Uruchomienie Akademii było przełomowym wydarzeniem w powojennej historii Śląska. Była to wtedy ósma szkoła medyczna w Polsce.


W 1949 r. uczelnia została przemianowana na Śląską Akademię Lekarską, następnie zaś na Śląską Akademię Medyczną im. Ludwika Waryńskiego. Od 2007 r. działa pod obecną nazwą - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (SUM).

Ja przypomina prof. Przemysław Jałowiecki, rektor SUM, z zachowanych wspomnień pierwszych absolwentów wynika, że początki nie były łatwe. - W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem „szkółka felczerów”, ale jak pokazały kolejne lata to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione - stwierdza rektor.

Opinię o uczelni zmienili wybitni lekarze i naukowcy tam pracujący. Wielu z nich miało znaczący udział w dorobku medycyny światowej:
• profesor Józef Gasiński - fenomen techniki operacyjnej,
• profesor Kornel Gibiński - twórca szkoły gastroenterologii, autor pierwszego polskiego podręcznika z tego zakresu,
• profesor Zbigniew Herman - współtwórca farmakologii klinicznej,
• profesor Witold Niepołomski - twórca śląskiej szkoły patomorfologicznej,
• profesor Zbigniew Religa - przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce
• profesor Stefan Ślopek - wynalazca szczepionki przeciw durowi brzusznemu,
• profesor Witold Zahorski - pionier medycyny pracy, światowy ekspert w zakresie pylicy i autor pierwszej międzynarodowej radiologicznej klasyfikacji tego schorzenia.

Naukowcy i wyróżnienia

Dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach także skupia nieprzeciętne indywidualności, wybitnych i znanych na całym świecie naukowców, takich jak prof. Michał Tendera z Kliniki Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydziału Lekarskiego w Katowicach, który po raz kolejny znalazł się w gronie najczęściej cytowanych naukowców świata wg prestiżowego Rankingu Clarivate Analytics.

Do grona wyjątkowo cenionych i szanowanych naukowców należą prof. Franciszek Kokot, twórca polskiej nefrologii i prof. Edward Wylęgała, który jest jedynym Polakiem w gronie ekspertów „One-Hundred Foreign Experts Plan” gromadzących intelektualistów z całego świata, w tym laureata Nagrody Nobla George’a Smoota ze Stanów Zjednoczonych - podaje rzecznik prasowy SUM, Agata Kalafarska-Winkler.

- Ubiegły rok zaowocował także dwoma ważnymi wyróżnieniami - prof. Przemysław Jałowiecki. - Jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, Śląski Uniwersytet Medyczny został uwzględniony w ostatnim zestawieniu Academic Ranking of World Universities znanym jako Lista Szanghajska (ARWU World Top 500 Candidates 2017) - zaznacza rektor.

Uczelnia dołączyła także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.

Nauczanie w oparciu o nowe technologie

Również baza kliniczna w niczym nie przypomina tej sprzed 70 lat. Obecnie studenci mają możliwość nauki na najnowocześniejszym sprzęcie, jaki jest wykorzystywany w diagnostyce i leczeniu pacjentów, takim jak m.in. PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.

Uczelnia także stawia na nowe technologie. Dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu z Asseco Poland, SUM jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zapewni przyszłym lekarzom możliwość praktycznego zapoznania się także z systemami informatycznymi wykorzystywanymi w szpitalach.

Studenci od 2012 r. korzystają także z Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej, gdzie na zaawansowanych symulatorach trenują umiejętności niezbędne w ich przeszłej pracy. W tym roku baza symulacyjna uniwersytetu powiększy się o kolejne dwa centra. Tym samym SUM będzie jedyną uczelnią w Polsce posiadającą trzy centra symulacji.

W ubiegłym roku został uruchomiona również aplikacja MedicLearn, która daje studentom możliwość przygotowywania się do egzaminów za pomocą smartfonu. Takie rozwiązania otwierają przed studentami nowe perspektywy zdobywania wiedzy i doświadczenia.

W najbliższym czasie rozpocznie się także realizacja Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Powstanie sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych, posadowionych na bazie istniejącej i stworzonej w ramach projektu infrastruktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i w Zabrzu.

2400 pracowników, 10 tysięcy studentów

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2400 pracowników i kształci ponad 10 000 studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata. W ciągu 70 lat mury Uczelni opuściło ponad 40 tysięcy absolwentów, w tym także obywatele z USA, Tajwanu, Kanady, Indii, Nigerii i Pakistanu.

W ramach SUM funkcjonuje pięć wydziałów:
• Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu
• Wydział Lekarski w Katowicach
• Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu
• Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu
• Wydział Nauk o Zdrowiu w Katowicach

Uczelnia jest podmiotem tworzącym dla 5 szpitali klinicznych oraz Akademickiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej.

Obchody 70-lecia potrwają do października. Zaplanowano m.in. „Piknik pokoleń” dla absolwentów, pracowników i studentów, który odbędzie się 25 maja w Zabrzu-Rokitnicy - miejscu powstania pierwszego wydziału uczelni. Jubileusz zakończy uroczysta inauguracja roku akademickiego oraz koncert w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

źródło: Rynek Zdrowia