Wiadomości

Jan 20, 2018
Konferencja INCIP po raz pierwszy w Polsce
Lekarze z 15 krajów, w tym m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Czech i Szwecji, uczestniczą w odbywającej się dzisiaj w Warszawie konferencji International Network on Cancer, Intertility and Pregnancy (INCIP).


Uczestnicy konferencji, która po raz pierwszy została zorganizowana w Polsce, mają wspólnie wypracować nowe kierunki badań w terapii kobiet w ciąży chorych na nowotwory. Będą się również dzielić wynikami obserwacji stanu zdrowia dzieci urodzonych przez kobiety poddane terapii przeciwnowotworowej w czasie ciąży.

W trakcie obrad międzynarodowemu gronu ekspertów przedstawiony zostanie, jedyny w Europie, program kompleksowej opieki nad kobietami w ciąży chorymi na raka "Boskie Matki", opracowany i realizowany przez Fundację Rak'n'Roll - Wygraj Życie.

Wyniki badań i wieloletnie doświadczenie lekarzy wskazują, że rozpoznanie choroby nowotworowej u ciężarnej nie powinno wpływać na opóźnienie rozpoczęcia leczenia onkologicznego ani skutkować wymuszonym przerwaniem ciąży [1]. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu oraz dalszego rozwoju dziecka, ale też nie traci na swojej skuteczności [2]. Wiedza ta pozostaje jednak wciąż niedostępna dla wielu pacjentek, ich bliskich, a także lekarzy.

W 2005 roku onkolodzy na czele z prof. Frédérikiem Amantem z Uniwersytetu Medycznego w Leuven (Belgia), niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie leczenia kobiet w ciąży chorych na raka, powołali organizację International Network on Cancer, Intertility and Pregnancy. Jej misją jest edukacja środowiska medycznego i prowadzenie badań pogłębiających dotychczas zebraną wiedzę i doświadczenia członków INCIP. Do tej elitarnej grupy specjalistów należy sześcioro polskich lekarzy: lek. Elżbieta Wojciechowska-Lampka i lek. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz - onkolożki z Centrum Onkologii-Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prof. dr hab. n. med. Stefan Sajdak z UM w Poznaniu, dr n. med. Marta Bałajewicz-Nowak i dr hab. n. med. Kazimierz Pityński - ginekolodzy z UJ CM w Krakowie oraz dr n. med. Wojciech Kolawa, ordynator Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie.

[1] http://www.esmo.org/Conferences/Past-Conferences/European-Cancer-Congress-2015/News/A-Cancer-Diagnosis-While-Pregnant-Should-Not-Lead-to-Treatment-Delay-or-Pregnancy-Termination

[2] “Pediatric outcome after maternal cancer diagnosed during pregnancy”, Frédéric Amant et al. New England Journal of Medicine, doi: 10.1056/NEJMoa1508913. Dostępne online: www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1508913


źródło: pulsmedycyny.pl