Wiadomości

Jun 18, 2017
Depresja, nerwica, bezsenność - to lekarz u psychiatry
Depresja, stany lękowe, problemy ze snem. Przemęczeni lekarze też potrzebują pomocy psychiatrycznej - mówi w oparciu o doświadczenie Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz psychiatra prowadząca Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Lekarzy i Studentów Medycyny w Warszawie.

Jak mówi Magdalena Flaga-Łuczkiewicz w rozmowie z Gazetą Wyborczą, lekarzowi jest szalenie trudno zaakceptować siebie w roli osoby otrzymującej pomoc i występować w tej relacji w roli pacjenta. Dlatego niechętnie przyznają się, że sami - głównie na skutek przemęczenia pracą i towarzyszącemu jej stresowi - choć pomagają innym, mogą potrzebować pomocy psychiatrycznej.

Lekarka w dużej przychodni od ponad roku zajmuje się zdrowiem psychicznym lekarzy.

- W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy skonsultowałam czterdzieścioro kilkoro medyków, z czego więcej niż trzydzieścioro podjęło leczenie. Są w tym gronie studenci medycyny, lekarze rezydenci i specjaliści - interniści, dentyści, pediatrzy, psychiatrzy czy chirurdzy - opowiada.

Tłumaczy, że lekarze przychodzą do jej gabinetu objawami depresji, stanów lękowych, z nerwicą natręctw czy z chorobą dwubiegunową. Często bezpośrednim powodem, dla którego decydują się poprosić o fachową pomoc, są problemy ze snem.

Jak przyznaje Flaga-Łuczkiewicz, napięcie towarzyszące pracy i przemęczenie odbija się na zdrowiu lekarzy. Sama przez sześć lat pracowała na oddziale psychiatrycznym dużego wieloprofilowego szpitala.

- Ale w którymś momencie dotarło do mnie, że nie mogę dalej tak funkcjonować - zbyt dużo stresu, ogromne zmęczenie - i przeorganizowałam swoje życie zawodowe - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

źródło: rynekzdrowia.pl