Wiadomości

Oct 25, 2013
Zdrowa Unia bez granic
Obywatele europejscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, mają prawo do wyboru miejsca leczenia na terytorium UE oraz do zwrotu kosztów leczenia - od dziś w całej UE obowiązuje bowiem zapisy dyrektywy w sprawie trnasgranicznej opieki zdrowotnej.

Paola Testorii Coggi, dyrektor generalna ds. zdrowia i konsumentów w Komisji Europejskiej w oficjalnym komunikacie poinformowała obywateli wspólnoty o ich nowych prawach w zakresie opieki zdrowotnej.

"Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem UE w razie choroby podczas podróży do innego państwa członkowskiego obywatele mogą korzystać z krajowego systemu zabezpieczenia społecznego własnego państwa. W ramach planowanej opieki transgranicznej państwo członkowskie może jednak wymagać od pacjenta ubiegania się o uprzednią zgodę, przy czym państwo członkowskie jest zobowiązane wydać taką zgodę tylko wtedy, gdy pacjent nie może zostać poddany leczeniu w swoim państwie w terminie uznanym za uzasadniony medycznie"- wyjaśnia Paola Tessori Coggi.

Dyrektywa wdroży trzy istotne zmiany w prawach pacjentów - po pierwsze chorzy będą mieli prawo do wyboru oraz otrzymają zwrot kosztów zarówno w ramach publicznej, jak i prywatnej opieki zdrowotnej w całej UE. Ponadto konieczność uzyskania uprzedniej zgody na transgraniczną opiekę będzie w ocenie decydentów UE wyjątkiem a nie zasadą. W końcu obywatele będą mogli podejmować świadome decyzje dotyczące możliwości leczenia- będą zatem uprawnieni do otrzymywania istotnych informacji z krajowych punktów kontaktowych ustanowionych na mocy dyrektywy oraz u samego źródła- czyli w podmiotach świadczących usługi lecznicze. Dyrektywa umożliwi także uznawanie recept na leki Rx w każdym z państw członkowskich, a także pozwoli na rozwój europejskich sieci odniesienia, które przyczynią się do wsparcia gromadzenia wiedzy i maksymalizacji oszczędnego wykorzystywania zasobów w wysoce wyspecjalizowanych dziedzinach opieki zdrowotnej takich jak diagnostyka i leczenie chorób rzadkich.