Wiadomości

Oct 2, 2013
BCC: Arłukowicz na "jedynkę"
Gospodarczy Gabinet Cieni ocenił po III kwartale dokonania ministrów w rządzie Donalda Tuska. Szef resortu zdrowia otrzymał zaledwie "jedynkę" w pięciopunktowej skali ocen.

W trakcie posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, które odbyło się w miniony poniedziałek (30 września br.), poddano kwartalnej ocenie ministrów z rządu Donalda Tuska oraz samego premiera. Działania ministra zdrowia w III kwartale 2013 roku nie znalazły uznania i przedstawiciele Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC wystawili Bartoszowi Arłukowiczowi zaledwie "jedynkę'.

"Podobnie, jak w I i II kwartale niepokoi nadal wolne tempo procedowania zapowiadanych od wielu miesięcy przez Ministerstwo Zdrowia prac legislacyjnych. Brak zainteresowania Pana Premiera zagadnieniami ochrony zdrowia i uznania ich za jeden z ważnych priorytetów rządu pogłębia coraz trudniejszą sytuacje w ochronie zdrowia"- uważa Anna Janczewska-Radwan, minister ds. systemy ochrony zdrowia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.

Wśród pozytywów w działaniach ministra zdrowia wskazano uwzględnienie postulatów przedsiębiorców i zwiększenie dostępności pacjentów do leków, a także długo oczekiwana transpozycja dyrektywy bezpieczeństwa w farmakoterapii. Aprobatę zyskały także wspólne działania Ministerstwa Zdrowia i Finansów w zakresie opóźnienia we wdrożeniu unijnej dyrektywy zobowiązującej Polskę do podniesienia stawki VAT na wyroby medyczne z 8 na 23 proc.

Negatywnie oceniono nieterminowe wdrażanie szeregu unijnych dyrektyw  m.in. dotyczącej fałszowania leków oraz zapobiegania zranieniom ostrymi narzędziami; a także opóźnianie prac nad koszykiem świadczeń gwarantowanych - gdyż w ocenie ekspertów BCC do chwili obecnej w wielu zakresach nie określono katalogu świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Szef resortu zdrowia był jednym z gorzej ocenianych ministrów z rządu - jednak nie wybił się ponad swojego zwierzchnika Donalda Tuska, ministra finansów- Jana Vincenta Rostkowskiego, Michała Boniego oraz Janusza Piechocińskiego (w obszarze spółdzielczości), którzy otrzymali taką samą- niską ocenę.

Najwyżej oceniono pracę minister Elżbiety Bieńkowskiej- szefowej resortu rozwoju regionalnego, która w ocenie Gabinetu zasłużyła na "3,5".  Na "3" zasłużyli natomiast Janusz Piechociński (w obszarze gospodarki), Władysław Kosiniak-Kamysz - szef resortu pracy, Radosław Sikorski minister spraw zagranicznych, Marcin Korolec z Ministerstwa Środowiska, a także Tomasz Siemioniak z MON oraz Włodzimierz Karpiński odpowiedzialny za spółki Skarbu Państwa i prywatyzację.