Wiadomości

Sep 5, 2013
Seniorzy w społeczeństwa - dokąd zmierza ochrona zdrowia
Temat starzejącego się społeczeństwa i wyzwań stojących przez systemem ochrony zdrowia rozgrzał dyskusję podczas XXIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Debata dotycząca wyzwań demograficznych oraz polityki senioralnej zebrała przy jednym stole nie tylko przedstawicieli władz - Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także ekspertów Komisji Europejskiej, organizacji pracodawców, producentów leków. Wśród panelistów znaleźli się również przedstawiciele świata medycyny - prof. Barbara Bień z kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prof. Bolesław Samoliński, Krajowy Konsultant ds. Zdrowia Publicznego oraz Przewodniczący Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się.

Otwierając dyskusję były prezydent RP - Lech Wałęsa - podkreślił, że najwyższą wartością dla każdego rządu i społeczeństwa winni być ludzie- bez względu na ich wiek. W swoim wystąpieniu zachęcał również do pochylenia się nad losem osób starszych.

Będzie więcej specjalistów

Szef resortu zdrowia, Bartosz Arłukowicz ocenił, że pomimo ograniczonych możliwości finansowych budżetu państwa, konieczna jest międzyresortowa integracja prac nad polityką społeczną oraz zdrowotna kraju. Zobowiązał się również do podjęcia działań związanych z realizacja polityki senioralnej - wśród priorytetów znalazło się tworzenie mechanizmów zachęcających młodych lekarzy do zdobywania specjalizacji z geriatrii, inwestowanie w kształcenie lekarzy i personelu medycznego, a także wprowadzanie na wykazy refundacyjne nowych molekuł.

"Chcemy, aby starość była zdrowsza, mniej samotna i smutna (...) pól do działania jest wiele – musimy i iść w jednym kierunku, trzymając się za rękę"- podkreślił podczas debaty Bartosz Arłukowicz..

Aktywne starzenie priorytetem UE

Współpraca i partnerstwo w zdrowym starzeniu są natomiast głównym obszarem zainteresowania Komisji Europejskiej. W ocenie Wojciecha Dziworskiego, dyrektora ds. Innowacji i Zdrowego Starzenia się współpraca instytucji ma nie tylko poprawić jakość życia osób starszych, ale również aktywizować ich w życiu społecznym i zmniejszać ich presję na system ochrony zdrowia. Komisja chce się koncentrować na pogłębianiu współpracy nie tylko z krajami i regionami, ale także z przemysłem, pracownikami ochrony zdrowia oraz przedstawicielami organizacji zajmujących się seniorami. Jak podkreśliła Małgorzata Marcińska   Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej, w strategię Komisji Europejskiej wpisuje się m.in. rządowy program na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2012-2013, który cieszy się dużą popularnością pośród organizacji pozarządowych.

"Zmiany demograficzne w efekcie, których obserwujemy silny trend starzenia się społeczeństwa są jednymi z największych wyzwań stojących przed społeczeństwem. Konieczne jest opracowanie kompleksowych rozwiązań, szczególnie w obszarze polityki zdrowotnej oraz społecznej, które pozwolą z jednej strony na jak najdłuższe życie w zdrowiu, a w przypadku pacjentów, na jak najszybszy powrót do zdrowia i aktywności zawodowej"- ocenił Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny związku Infarma.